Mars sharoitida suv o‘tlari muvaffaqiyatli o‘stirildi
Garvard universiteti olimlari Marsga o‘xshash sharoitlarda suv o‘tlarini muvaffaqiyatli parvarish qilishga erishdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu tadqiqotda iqlimshunos va planetolog Robin Vordsvort boshchilik qildi. Mutaxassislar laboratoriyada polilaktik kislota asosida, qayta tiklanadigan va to‘liq biologik parchalanadigan bioplastikdan maxsus kamera yaratdilar.
Bu kamera 3D-printer yordamida bosilib, ichki muhit Mars atmosferasiga mos keladigan tarzda tashkil etildi. Kamera ichida past bosim — Yer bosimining bir foizidan kam va yuqori karbonat angidrid darajasi mavjud bo‘ldi.
Eksperiment uchun Dunaliella tertiolecta turiga mansub suv o‘tlaridan foydalanildi. Qiyin va ekstremal sharoitlarga qaramay, suv o‘tlar nafaqat omon qoldi, balki samarali fotosintez jarayonini ham amalga oshirdi.
Bu tajriba bioplastik materiallarning kelajakda boshqa sayyoralarda ekologik toza va tirik inshootlar yaratishda muhim rol o‘ynashi mumkinligini ko‘rsatdi. Eng muhim jihati shundaki, bunday bioplastik konstruktsiyalarni joyida tayyorlash va o‘rnatish mumkin, ya’ni Yerda ishlab, uzoq masofaga tashish zarurati yo‘q.
Shuningdek, mutaxassislar izlanishlar hali davom etayotganini ta’kidlamoqda. Yerda bo‘lmagan barqaror va uzoq muddatli ekotizimlar yaratish uchun ko‘p yillar va keng qamrovli tadqiqotlar talab etiladi.
Biroq dastlabki ilmiy yutuqlar sayyoramizdan tashqarida hayot imkoniyatlarini o‘rganishda muhim qadam bo‘lishi mumkin.

На Марсе успешно вырастили водоросли
Ученые Гарвардского университета успешно достигли ухода за водорослями в условиях, похожих на Марс. Об этом сообщает Zamin.uz.
В этом исследовании климатолог и планетолог Робин Вордсворт возглавил работу. Специалисты создали специальную камеру на основе полилактидной кислоты, которая является возобновляемым и полностью биологически разлагаемым биопластиком.
Эта камера была напечатана с помощью 3D-принтера и организована так, чтобы внутренняя среда соответствовала атмосфере Марса. Внутри камеры было низкое давление — менее одного процента от давления на Земле и высокий уровень углекислого газа.
Для эксперимента использовались водоросли вида Dunaliella tertiolecta. Несмотря на сложные и экстремальные условия, водоросли не только выжили, но и эффективно осуществили процесс фотосинтеза.
Этот эксперимент показал, что биопластиковые материалы могут сыграть важную роль в создании экологически чистых и живых конструкций на других планетах в будущем. Самое важное, что такие биопластиковые конструкции могут быть подготовлены и установлены на месте, то есть нет необходимости производить их на Земле и транспортировать на большие расстояния.
Кроме того, специалисты подчеркивают, что исследования все еще продолжаются. Для создания устойчивых и долгосрочных экосистем, отсутствующих на Земле, потребуется много лет и обширные исследования.
Тем не менее, первоначальные научные достижения могут стать важным шагом в изучении возможностей жизни за пределами нашей планеты.