Jahon tibbiy ta’lim bozorida yangi muhokama mavzusiga aylangan holat yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Hindiston Milliy tibbiy komissiyasi o‘z talabalariga Toshkent davlat tibbiyot universiteti Chirchiq filialida o‘qishni davom ettirishda ehtiyotkorlik bilan yondashishni tavsiya qildi. Bu qarorning asosiy sababi, mazkur filialning Hindiston standartlariga to‘liq javob bermasligi va bir qator kamchiliklarning mavjudligidir.
Rasmiy bayonotda ta’kidlanishicha, Toshkent davlat tibbiyot universiteti Chirchiq filialida va Belizdagi uchta boshqa ta’lim muassasasida talabalarga yetarli akademik va klinik tayyorgarlik berilmayapti. Shuningdek, infratuzilma va o‘quv muhiti talab darajasida emasligi qayd etilgan.
Ayrim talabalar kutilmagan qo‘shimcha to‘lovlar va infratuzilma bilan bog‘liq muammolar tufayli qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Hatto, o‘qishni tark etmoqchi bo‘lgan talabalarga bosim o‘tkazilganligi haqida ma’lumotlar mavjud.
Hindiston tibbiyot sohasi bitiruvchilari uchun chet elda o‘qish qoidalari — FMGL (Foreign Medical Graduate Licentiate) talablariga qat’iy amal qilinishi shart. Ushbu talablar kurs davomiyligi, o‘quv dasturi va klinik amaliyotni qamrab oladi.
Agar talablar bajarilmasa, bitiruvchilar Hindistonda shifokorlik faoliyatini amalga oshirish huquqidan mahrum bo‘lishi mumkin. Toshkent davlat tibbiyot universiteti Chirchiq filiali esa bu tanqidlarni asossiz deb hisoblamoqda.
Universitet rasmiy bayonotida ta’lim jarayoni O‘zbekiston va Jahon tibbiy ta’lim federatsiyasi (WFME) talablariga to‘liq mos kelayotgani qayd etildi. Hozirda filialda besh hindistonlik, bir iordaniyalik, sakkiz pokistonlik va yetti misrlik talaba tahsil olmoqda.
Barcha akademik va klinik standartlarga qat’iy rioya qilinayotgani ta’kidlandi. Muassasa rahbariyati Hindiston bilan ta’lim sohasida ochiq muloqot va keng ko‘lamli hamkorlikni rivojlantirishga tayyor ekanligini bildirdi.
Shuningdek, istalgan xalqaro tekshiruv uchun ochiqlikni e’lon qildi. Xulosa qilib aytganda, mazkur holat Hindiston va O‘zbekiston o‘rtasidagi ta’lim aloqalarida yangi savollar va talablarni yuzaga keltirdi.
Toshkent davlat tibbiyot universiteti Chirchiq filiali uchun bu akademik obro‘ va xalqaro standartlarga muvofiqlik bo‘yicha muhim sinovdir. Jamiyat vakillari voqeaning qanday yakun topishini diqqat bilan kuzatmoqda.

Индийский ТДЮУ раскритиковал филиал в Чирчике
Индийская национальная медицинская комиссия раскритиковала филиал Ташкентского государственного медицинского университета в Чирчике
В мире медицинского образования произошла новая обсуждаемая ситуация. Об этом сообщает Zamin.uz.
Индийская национальная медицинская комиссия рекомендовала своим студентам с осторожностью подходить к продолжению учебы в филиале Ташкентского государственного медицинского университета в Чирчике. Основная причина этого решения заключается в том, что данный филиал не полностью соответствует индийским стандартам и имеет ряд недостатков.
В официальном заявлении подчеркивается, что в филиале Ташкентского государственного медицинского университета в Чирчике и в трех других учебных заведениях в Белизе студентам не предоставляется достаточная академическая и клиническая подготовка. Также отмечено, что инфраструктура и учебная среда не соответствуют требованиям.
Некоторые студенты сталкиваются с трудностями из-за неожиданных дополнительных платежей и проблем с инфраструктурой. Есть даже информация о том, что на студентов, желающих оставить учебу, оказывается давление.
Для выпускников индийской медицинской сферы строго необходимо соблюдать правила обучения за границей — требования FMGL (Foreign Medical Graduate Licentiate). Эти требования охватывают продолжительность курса, учебную программу и клиническую практику.
Если требования не будут выполнены, выпускники могут быть лишены права на осуществление медицинской деятельности в Индии. Филиал Ташкентского государственного медицинского университета в Чирчике считает эти критики необоснованными.
В официальном заявлении университета отмечается, что учебный процесс полностью соответствует требованиям Узбекистана и Всемирной федерации медицинского образования (WFME). В настоящее время в филиале обучаются пять студентов из Индии, один из Иордании, восемь из Пакистана и семь из Египта.
Подчеркнуто, что строго соблюдаются все академические и клинические стандарты. Руководство учреждения заявило о готовности развивать открытый диалог и широкое сотрудничество в области образования с Индией.
Также было объявлено о готовности к любым международным проверкам. В заключение, данная ситуация вызвала новые вопросы и требования в образовательных отношениях между Индией и Узбекистаном.
Для филиала Ташкентского государственного медицинского университета в Чирчике это важное испытание на академическую репутацию и соответствие международным стандартам. Представители общества внимательно следят за тем, как будет развиваться ситуация.