O'zbekistonda sovuq antitsiklon havo sifatini yomonlashtiradi
Suriyada siyosiy vaziyat keskin o‘zgarishlar ostida davom etmoqda. 10 mart kuni mamlakatning yangi hukumati va Suriya demokratik kuchlari (SDF) o‘rtasida Suriya shimoli-sharqidagi kurd muxtoriyati fuqarolik va harbiy institutlarini Suriya hukumatiga birlashtirish bo‘yicha kelishuv imzolandi.
AFP agentligining xabar berishicha, kelishuv 2025 yil oxirigacha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Unda nafaqat chegara postlari va aeroportlar, balki neft va gaz konlari ustidan nazorat qilish masalalari ham belgilab qo‘yilgan.
Suriyada yangi hukumat va Asad rejimi qulashi
Ma’lumki, 2024 yil dekabrida Bashar Asad hokimiyatdan ag‘darilgan edi. Uning o‘rniga kelgan Ahmad al-Shar’a boshchiligidagi yangi hukumat mamlakatda barqarorlikni tiklash va qurolli guruhlarni tarqatib yuborishga harakat qilmoqda.
Bu jarayonda SDF bilan hamkorlik katta ahamiyatga ega, chunki ushbu harbiy kuchlar asosan kurdlardan tashkil topgan bo‘lib, uzoq vaqtdan buyon Suriya shimoli-sharqida mustaqil hokimiyat sifatida faoliyat yuritib kelayotgan edi.
Asad tarafdorlari bilan kurash davom etmoqda
SDF bilan kelishuv imzolangan paytda, Suriya g‘arbida, asosan alaviylar istiqomat qiladigan mintaqalarda, Asad tarafdorlari va yangi hukumat kuchlari o‘rtasidagi keskin to‘qnashuvlar davom etmoqda.
Huquq faollarining xabar berishicha, Latakiya va Tartus viloyatlarida olib borilayotgan harbiy harakatlar natijasida so‘nggi to‘rt kun ichida 1500 ga yaqin odam halok bo‘lgan. Ular orasida tinch aholi va Asad tarafdorlari ham bor.
Suriya prezidenti vazifasini bajaruvchi Ahmad al-Shar’a ushbu vaziyat yuzasidan izoh berib, Asad tarafdorlari terrorchilik harakatlari uyushtirganini ta’kidladi va tinch aholiga ziyon yetkazgan barcha aybdorlar jazolanishini va’da qildi.
Suriyada tinchlik tiklanadimi?
SDF bilan imzolangan shartnoma, bir tomondan, yangi hukumat uchun iqtisodiy va xavfsizlik nuqtayi nazaridan muhim qadam hisoblanadi, chunki bu orqali hukumat neft va gaz resurslarini nazorat qilishi mumkin.
Shu bilan birga, Suriya g‘arbidagi harbiy harakatlar mamlakatdagi barqarorlikni tiklash jarayonini yanada murakkablashtirishi mumkin.
Tahlilchilarga ko‘ra, agar yangi hukumat qo‘shinlari Suriyada to‘liq nazoratni ta’minlay olsa, mamlakatda siyosiy barqarorlikning tiklanishi uchun imkoniyat paydo bo‘lishi mumkin. Biroq, Asad tarafdorlari va boshqa qurolli guruhlarning faoliyati tufayli bu jarayon uzoqqa cho‘zilishi mumkin.
Shu bilan birga, xalqaro hamjamiyat ham Suriyadagi voqealarni diqqat bilan kuzatmoqda. SDF bilan imzolangan kelishuv mintaqaviy xavfsizlik nuqtayi nazaridan katta ahamiyatga ega bo‘lishi mumkin.
Bu kelishuv Suriyaning yangi hukumati uchun siyosiy muvaffaqiyat bo‘lishi mumkin, ammo mamlakatda haqiqiy tinchlik o‘rnatilishi uchun hali katta sinovlar bor.
AQSh hujumi Eron qishloqlarida suv ta'minotini uzdi
AQShning Erondagi Qeshm orolidagi suvni tuzsizlantirish zavodiga hujumi natijasida 30 ta eronlik qishloqda suv ta’minotida uzilishlar yuzaga keldi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Xormozgon viloyati
Xitoy Eron va Fors ko'rfazi tinchligini qo'llab-quvvatlaydi
Xitoy tashqi ishlar vaziri Van I Yaqin Sharqdagi og'ir vaziyat bo'yicha muhim bayonot berdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. U Eron va Fors ko'rfazi davlatlarining mustaqilligi hamda
Dunyo Bugun, 12:37
AQSH Eronning aloqa va harbiy tizimlariga zarba berdi
Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald Tramp Florida shtatida o'tkazilgan Amerika qalqoni sammitida Eronning telekommunikatsiya tizimi to'liq ishdan chiqarilganini ma'lum
Dunyo Bugun, 12:15
Eron hujumlari kamaymoqda, AQSH va Isroil bosimi oshmoqda
Xalqaro OCINT tadqiqotchilarining ma'lumotiga ko'ra, Eronning raketa va dronlar bilan amalga oshirayotgan hujumlari asta-sekin kamaymoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mojaroning
Dunyo Bugun, 06:13
AQSH barcha strategik bombardimonchilarini bir vaqtda safarbar etdi
AQSH o'z tarixida ilk bor barcha asosiy strategik uzoq masofali bombardimonchi samolyotlarini bir vaqtning o'zida jangovar harakatlarga jalb qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu haqda

Историческое соглашение между новым правительством Сирии и курдами
Политическая ситуация в Сирии продолжает меняться под воздействием резких изменений. 10 марта было подписано соглашение между новым правительством страны и Сирийскими демократическими силами (SDF) о объединении гражданских и военных институтов курдской автономии на северо-востоке Сирии с сирийским правительством.
По информации агентства AFP, соглашение планируется реализовать до конца 2025 года. В нем определены не только вопросы контроля над пограничными постами и аэропортами, но и вопросы контроля над нефтяными и газовыми месторождениями.
Падение нового правительства в Сирии и режима Асада
Известно, что в декабре 2024 года Башар Асад был свергнут с поста. Новое правительство во главе с Ахмадом аль-Шар’a стремится восстановить стабильность в стране и распустить вооруженные группы.
В этом процессе сотрудничество с SDF имеет большое значение, так как эти военные силы в основном состоят из курдов и долгое время действовали как независимая власть на северо-востоке Сирии.
Борьба с сторонниками Асада продолжается
В момент подписания соглашения с SDF на западе Сирии, в основном в районах, населенных алавитами, продолжаются резкие столкновения между сторонниками Асада и силами нового правительства.
По сообщениям правозащитников, в результате военных действий в провинциях Латакия и Тартус за последние четыре дня погибло около 1500 человек. Среди них есть как мирные жители, так и сторонники Асада.
Исполняющий обязанности президента Сирии Ахмад аль-Шар’a прокомментировал ситуацию, отметив, что сторонники Асада организовали террористические акты, и пообещал, что все виновные, причинившие вред мирному населению, будут наказаны.
Восстановится ли мир в Сирии?
Подписанный контракт с SDF, с одной стороны, является важным шагом для нового правительства с экономической и безопасной точки зрения, так как через него правительство сможет контролировать нефтяные и газовые ресурсы.
В то же время военные действия на западе Сирии могут еще больше усложнить процесс восстановления стабильности в стране.
По мнению аналитиков, если новые силы правительства смогут обеспечить полный контроль в Сирии, может появиться возможность для восстановления политической стабильности в стране. Однако из-за активности сторонников Асада и других вооруженных групп этот процесс может затянуться.
Кроме того, международное сообщество также внимательно следит за событиями в Сирии. Соглашение с SDF может иметь большое значение с точки зрения региональной безопасности.
Это соглашение может стать политическим успехом для нового правительства Сирии, но для установления настоящего мира в стране еще предстоит пройти через серьезные испытания.
В результате атаки США на опреснительный завод на острове Кешм в Иране произошло нарушение водоснабжения в 30 иранских деревнях. Об этом сообщает Zamin.uz. По словам заместителя губернатора
Министр иностранных дел Китая Ван И сделал важное заявление по тяжелой ситуации на Ближнем Востоке. Об этом сообщает Zamin.uz. Он подчеркнул необходимость уважения независимости и территориальной
Мир Сегодня, 12:37
США нанесли удар по коммуникационным и военным системам Ирана
Президент Соединенных Штатов Америки Дональд Трамп на саммите Американский щит во Флориде заявил, что телекоммуникационная система Ирана полностью выведена из строя. Об этом сообщает Zamin.uz. По
Мир Сегодня, 12:15
Иранские атаки уменьшаются, давление США и Израиля усиливается
По данным международных исследователей OCINT, количество атак Ирана с использованием ракет и дронов постепенно уменьшается. Об этом сообщает Zamin.uz. В первые восемь дней конфликта количество
Мир Сегодня, 06:13
США мобилизовали все свои стратегические бомбардировщики одновременно
США впервые в своей истории одновременно привлекли к боевым действиям все основные стратегические дальние бомбардировщики. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом сообщает The Wall Street Journal. По
Трамп направил новое предупреждение Ирану и связанным с ним группам
Президент США Дональд Трамп 7 марта объявил о планах новых военных ударов против Ирана и связанных с ним групп. Об этом сообщает Zamin.uz. Президент на своей странице в Truth Social заявил, что