Savdo urushlari: Trampning maqsadi nima?
Boj soliqlarining birinchisi 5 aprel kuni kuchga kirdi, ikkinchisi 9 aprelga belgilangan. Aksariyat mamlakatlar uchun boj miqdori – 10 foiz. Vetnam, Yaponiya, Janubiy Koreya kabi mamlakatlarga bir necha o‘n foizlik, Xitoy tovarlariga esa naq 104 foizlik tariflar o‘rnatildi.
Trampga quloq solsangiz, “oxirgi 30-50 yilda butun dunyo AQSHni iqtisodiy taladi, AQSH ularning mahsulotini sotib oldi, lekin ular Amerikaning hech narsasini sotib olgani yo‘q, biz buni o‘zgartiramiz” deydi. Ya’ni bamisoli butun dunyo AQSHni iqtisodiy koloniya qilgan, ekspluatatsiya qilgan...
Aslida ham shundaymi? Mutlaq teskarisi! To‘g‘ri, AQSHning ko‘plab davlatlar bilan tovarlar savdo savdosida disbalans mavjud. Lekin buning sababi shundaki, AQSH tashqi dunyodan ko‘proq moddiy, jismoniy tovarlar sotib oladi, o‘zi esa ko‘proq xizmatlar, g‘oyalar, raqamli mahsulotlarni eksport qiladi.
Xizmatlar va raqamli, madaniy mahsulotlar eksporti AQSHga juda katta daromad olib keladi, lekin ular AQSHning savdo balansida oddiy tovarlar qatorida turmaydi. Shuning uchun, Tramp buni qo‘shib hisoblamayapti. Misol uchun, AQSHning Hollivudi dunyo davlatlariga ko‘plab kino sotadi, yoki Microsoft kompaniyasining Windows va boshqa mahsulotlari milliardlab daromad olib keladi. Kaliforniyaning Kremniy vodiysidagi kompaniyalar dunyoga juda katta raqamli mahsulotlar sotadi va yuz milliardlab daromad ko‘rishadi.
Aslida, keyingi 30-50 yilda aynan AQSHda misli ko‘rilmagan iqtisodiy o‘sish yuz berdi. Jon boshiga to‘g‘ri keladigan yalpi ichki mahsulot miqdorida ham, milliy yalpi ichki mahsulot miqdorida ham, Yaponiya, Yevropa Ittifoqi bilan qiyoslaganda ham, AQSHda boshqalardan ko‘ra iqtisodiy o‘sish ko‘proq.
Trampning savdo vaziri Hovard Latnikning aytishicha AQSHda ichki ishlab chiqarishni rivojlantirish uchun besh trillion pul bor, Trampning maqsadi esa bir vaqtlar AQSHdan chiqib ketgan zavod-fabrikalarni qaytarish va ichkarida ishlab chiqarishni kuchaytirish ekan. Lekin asosiy masala shundaki. AQSHning o‘zida ortiqcha ishchi kuni yo‘q. Qolaversa, AQSHda har bir ishchiga kamida 4-5 ming dollar oylik bermasa, ishlamaydi. Meksika yoki Xitoyda esa shu ish uchun 1000-1500 dollarga ishlaydiganlar ko‘p. AQSHda qimmat ishchi kuchi mahsulotlarning tannarxini bir necha baravar qimmat qilib yuborishini hamma biladi-ku?!
Trampning gapi, xuddi bozorga borib, mahsulotlar sotib olib bo‘lib, sotuvchiga “sen mening pulimni olib qo‘yayapsan!” deganga o‘xshaydi.
Tramp boshlagan siyosatning oqibatlari juda salbiy bo‘lishi mumkin. AQSH uchun ham, qolganlar uchun ham! Bundan 100 yil oldin dunyo mamlakatlarining bir-biriga iqtisodiy bog‘liqligi juda past edi. 1920-30-yillarda dunyo yalpi ichki mahsulotining bor-yo‘g‘i 15 foizi xalqaro savdoga to‘g‘ri kelar edi. Hamma o‘zi ishlab chiqargan narsani iste’mol qilar edi. Lekin oxirgi bir asrda iqtisod muttasil mahsulotlarni va xizmatlarni arzonlashtirish uchun yo‘l izladi. Bugun global savdo dunyo yalpi ichki mahsulotining 60 foizini tashkil qiladi. Bir asr oldingi amerika mashinasining baloni ham, ruli ham, motori ham Detroytda chiqardi. Ya’ni “amerika moshini” deganda hamma narsasi Amerika hududida va amerikalik ishchilar tomonidan chiqarilgan avtomobil tushunilardi. Bugungi Ford chiqarayotgan mashinalarda esa, misol sifatida aytganda, motori Koreyada, boshqa qismi Xitoyda, ruli Meksikada, shinasi Yevropada chiqarilishi va barchasi Meksika yoki Kanadada terilishi mumkin. Faqat nomi va loyihasi AQSHniki.
Iqtisodchilar Trampning maqsadi nima ekanini tushuna olmayapti. Chunki iqtisodiy jihatdan – Amerika yutmaydi, yutqazadi. Boshqalar ham yutqazadi. Hisob-kitoblarga ko‘ra, bojlar oshishi va boshqa davlatlarning qarshi bojlar joriy qilishi natijasida, har bir amerikalik oila qo‘shimcha 5 ming dollar xarajat qiladi. Bu qo‘shimcha xarajat!
Trampning bojlari natijasida Xitoy Xalq Respublikasi, Kanada, Yevropa Ittifoqi va boshqa davlatlar ham amerika mahsulotlari va xizmatlariga “qarama-qarshi bojlar” joriy qilishini bildirishdi. To‘g‘ri, ba’zi davlatlar Tramp bilan kelishishga yo‘l izlamoqda, misol uchun Hindiston, Isroil va boshqalar. Lekin Trampning bojlari fonida fond bozorlarida keskin tushish boshlandi, AQSHning eng katta kampaniyalari kapitalizatsiyasi jiddiy pasaydi. Agar Trampning bu bojlari saqlanib qolsa, AQSHdagi o‘rta va kichik korxonalarning ko‘pi sinadi. Sababi oddiy: ular ichki bozorda ham, tashqarida ham o‘z mijozlarini yo‘qotadi.
Demokratlarning aytishicha, Trampning maqsadi iqtisod emas. U hokimiyatda cheksiz qolishni o‘ylayapti. Hozirgi boj soliqlaridan keyin Amerikadagi barcha kompaniyalar Trampga bosh urib keladi, va “iltimos, mana shu sektordan yoki davlatlardan bojlarni olib tashlasangiz!” deya yalinadi. Tramp esa “yaxshi, men so‘raganingizni bajaraman, shartim – hokimiyatda qolishim uchun loyal bo‘lasiz! Aytganimni qilasiz! Siyosiy loyihalarimni qo‘llaysiz!” degan niyat turibdi, demoqda demokratlar.
Dunyo iqtisodiyoti zanjir kabi bog‘langan. 2020 yilda pandemiya bo‘lganida, dunyo qanchalik o‘zaro bog‘liq ekanini ko‘rdik. Trampning bu ishi dunyo iqtisodiyotida yangi retsessiya, inqiroz chaqirishi mumkin. Retsessiyadan esa odatda eng zaif iqtisodiyotlar eng ko‘p zarar ko‘radi.

Торговые войны: Какова цель Трампа?
Президент США Дональд Трамп выполнил еще одно из своих предвыборных обещаний: он ввел пошлины на товары почти всех стран мира. Среди стран, на товары которых введены пошлины, есть даже острова, на которых не живет ни один человек, а только пингвины. Россия, Беларусь, Северная Корея и Куба были исключены.
Первая пошлина вступила в силу 5 апреля, вторая запланирована на 9 апреля. Для большинства стран размер пошлины составляет 10 процентов. Для таких стран, как Вьетнам, Япония, Южная Корея, установлены несколько десятков процентов, а на товары из Китая — целых 104 процента.
Если послушать Трампа, он говорит: “в последние 30-50 лет весь мир экономически эксплуатировал США, США покупали их товары, но они ничего не покупали у Америки, мы это изменим”. То есть, будто весь мир сделал из США экономическую колонию, эксплуатировал...
Так ли это на самом деле? Абсолютно наоборот! Да, существует дисбаланс в торговле товарами между США и многими странами. Но причина в том, что США покупает больше материальных, физических товаров из внешнего мира, а сами экспортируют больше услуг, идей, цифровых продуктов.
Экспорт услуг и цифровых, культурных продуктов приносит США огромные доходы, но они не учитываются в торговом балансе США среди обычных товаров. Поэтому Трамп это не учитывает. Например, Голливуд продает множество фильмов странам мира, или продукты компании Microsoft, такие как Windows, приносят миллиарды доходов. Компании Кремниевой долины в Калифорнии продают миру огромные цифровые продукты и получают сотни миллиардов доходов.
На самом деле, в последние 30-50 лет в США произошло беспрецедентное экономическое развитие. По объему валового внутреннего продукта на душу населения и по национальному валовому внутреннему продукту, даже по сравнению с Японией и Европейским Союзом, в США наблюдается больший экономический рост.
По словам министра торговли Трампа Говарда Латника, в США есть пять триллионов долларов для развития внутреннего производства, а цель Трампа — вернуть заводы и фабрики, которые когда-то покинули США, и усилить внутреннее производство. Но основная проблема в том, что в самой США нет лишних рабочих дней. Кроме того, если не платить каждому работнику хотя бы 4-5 тысяч долларов зарплаты, они не будут работать. В Мексике или Китае много людей, готовых работать за 1000-1500 долларов за такую же работу. Все знают, что дорогая рабочая сила в США значительно увеличивает себестоимость товаров?!
Слова Трампа похожи на то, как если бы он пришел на рынок, купил товары и сказал продавцу: “ты забираешь мои деньги!”
Последствия политики Трампа могут быть очень негативными. Как для США, так и для остальных! Сто лет назад экономическая взаимозависимость стран мира была очень низкой. В 1920-30-х годах всего 15 процентов мирового валового внутреннего продукта приходилось на международную торговлю. Каждый потреблял то, что сам производил. Но за последний век экономика постоянно искала пути для удешевления товаров и услуг. Сегодня глобальная торговля составляет 60 процентов мирового валового внутреннего продукта. Сто лет назад шины, рулевое управление и мотор американского автомобиля производились в Детройте. То есть, под “американским автомобилем” подразумевался автомобиль, полностью произведенный на территории США американскими рабочими. Сегодня, например, моторы автомобилей Ford могут производиться в Корее, другие части — в Китае, рулевое управление — в Мексике, шины — в Европе, и все это может быть собрано в Мексике или Канаде. Только название и проект американские.
Экономисты не могут понять, какова цель Трампа. Потому что с экономической точки зрения — Америка проигрывает, теряет. Другие тоже теряют. По расчетам, из-за увеличения пошлин и введения ответных пошлин другими странами, каждая американская семья будет тратить дополнительно 5000 долларов. Это дополнительные расходы!
В результате пошлин Трампа Китайская Народная Республика, Канада, Европейский Союз и другие страны также объявили о введении “ответных пошлин” на американские товары и услуги. Да, некоторые страны ищут пути к соглашению с Трампом, например, Индия, Израиль и другие. Но на фоне пошлин Трампа на фондовых рынках началось резкое падение, капитализация крупнейших компаний США серьезно снизилась. Если пошлины Трампа сохранятся, многие малые и средние предприятия в США обанкротятся. Причина проста: они потеряют своих клиентов как на внутреннем, так и на внешнем рынках.
Демократы утверждают, что цель Трампа не экономика. Он думает о том, как остаться у власти бесконечно. После нынешних пошлин все компании в Америке будут обращаться к Трампу и умолять: “пожалуйста, уберите пошлины с этого сектора или этих стран!” А Трамп скажет: “хорошо, я выполню вашу просьбу, но мое условие — вы будете лояльны, чтобы я остался у власти! Вы будете делать то, что я скажу! Вы поддержите мои политические проекты!” — так говорят демократы.
Мировая экономика связана, как цепь. В 2020 году, когда была пандемия, мы увидели, насколько мы взаимосвязаны. Действия Трампа могут вызвать новую рецессию, кризис в мировой экономике. Обычно в рецессии больше всего страдают самые слабые экономики.