Mariya Korina Machado murakkab operatsiya bilan Norvegiyaga yetib bordi
Venesuela muxolifati yetakchisi va Tinchlik bo‘yicha Nobel mukofoti sovrindori Mariya Korina Machado mamlakatni tark etib, payshanba kuni Norvegiyaning Oslo shahriga yetib bordi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu qochish AQSH vakillari hamda Venesuela prezidenti Nikolas Maduro rejimining ayrim a’zolari ishtirokidagi maxfiy operatsiya yordamida amalga oshirilgan. Bloomberg, Guardian, New York Times va Wall Street Journal nashrlarining xabar berishicha, 58 yoshli Machado o‘z safarini seshanba kuni boshlagan.
U noqonuniy migratsiya yo‘llaridan biri hisoblangan xavfli marshrutni tanlagan. Machado Karakasdan yashirincha chiqib ketish uchun parik va grimdan foydalangan.
U o‘n soat davomida yo‘l bosib, mamlakat shimolidagi baliqchilar qishlog‘iga yetib borgan. Qishloqdan Machado dengiz orqali Kurasao oroliga olib o‘tilgan.
Keyinchalik u biznes samolyoti yordamida AQSHning Men shtatidagi Bangor shahriga uchib, u yerdan Norvegiyaga yo‘l olgan. Karakasdan Oslogacha bo‘lgan masofa taxminan 8 850 kilometrni tashkil qilgan bo‘lib, bu yo‘l dengizdagi safar va bir nechta parvozlarni o‘z ichiga olgan.
Ushbu murakkab qochish operatsiyasi o‘nlab odamlarning yordami bilan amalga oshirilgan. Ular Machado uchun yashirin sharoitlarni yaratib, uning Venesueladan chiqib ketishiga ko‘maklashgan.
Ma’lum bo‘lishicha, Machado 2024 yildan beri yer osti harakatida yashirinib kelgan. Payshanba kuni erta tongda u Osloning markazidagi Grand Hotel mehmonxonasining balkonida ko‘rinish berdi.
Uni tarafdorlari qarsaklar bilan kutib olishdi. Machado Nobel qo‘mitasi raisi bilan telefon orqali suhbatlashib, qochish jarayonida jonini xavf ostiga qo‘ygan barcha odamlarga minnatdorchilik bildirdi.
Yaqinda Isroilning Ynet nashri tomonidan e'lon qilingan ma'lumotlarga ko'ra, Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchi AQSh elchisi Stiv Uitkoff bilan uchrashuvda Eronning yangi oliy
Dunyo Bugun, 01:33
Saudiya Arabistoni va BAA Eron bosimi kuchayishi bilan harbiy choralarini qat'iylashtirmoqda
Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklari Fors ko'rfazi mintaqasidagi vaziyatning keskinlashib ketishi bilan Eronga qarshi qabul qilayotgan choralarini yanada qat'iy va samarali
Dunyo Bugun, 01:01
Eron hukumati Ho'rmuz bo'g'ozi orqali o'tayotgan tashuvchi kemalardan norasmiy tarzda pul to'lovlarini undirishga kirishgan. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bloomberg xalqaro
Oq uy va Tel-Aviv o'rtasidagi diplomatik munosabatlarda so'nggi paytlar kutilmagan sovuqchilik kuzatilmoqda. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Amerika Qo'shma Shtatlari prezidenti Donald
Dunyo Kecha, 22:39
Pokiston bosh vaziri Shahboz Sharif Yaqin Sharqdagi jiddiy va murakkab vaziyatni barqarorlashtirish hamda mintaqaviy tinchlikka erishish maqsadida yangi tizimni taklif qildi. Bu haqda Zamin.uz xabar
Dunyo Kecha, 22:19
Amerika Qo'shma Shtatlarida mudofaa va ilmiy sohada faoliyat yuritgan bir qator taniqli mutaxassislar sirli tarzda yo'qolib borayotgani haqida xabarlar e'tiborni tortdi. Bu haqda

Мария Корина Мачадо прибыла в Норвегию для сложной операции
Лидер оппозиции Венесуэлы и лауреат Нобелевской премии мира Мария Корина Мачадо покинула страну и в четверг прибыла в Осло, Норвегия. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это бегство было осуществлено при помощи секретной операции с участием представителей США и некоторых членов режима президента Венесуэлы Николаса Мадуро. По сообщениям изданий Bloomberg, Guardian, New York Times и Wall Street Journal, 58-летняя Мачадо начала своё путешествие во вторник.
Она выбрала опасный маршрут, считающийся одним из нелегальных путей миграции. Мачадо использовала парик и грим, чтобы тайно покинуть Каракас.
Она преодолела путь в течение десяти часов и добралась до рыбацкой деревни на севере страны. Из деревни Мачадо переправили морем на остров Кюрасао.
Позже она на бизнес-джете прилетела в город Бангор в штате Мэн, США, откуда направилась в Норвегию. Расстояние от Каракаса до Осло составило примерно 8 850 километров, маршрут включал морское путешествие и несколько перелётов.
Эта сложная операция по бегству была осуществлена при помощи десятков людей. Они создали для Мачадо скрытые условия и помогли ей покинуть Венесуэлу.
Известно, что с 2024 года Мачадо скрывалась в подпольном движении. Рано утром в четверг она появилась на балконе отеля Grand Hotel в центре Осло.
Её встретили аплодисментами сторонники. Мачадо по телефону поговорила с председателем Нобелевского комитета и выразила благодарность всем, кто рисковал жизнью в процессе её бегства.
Голландия подарила Норвегии уникальную книгу стоимостью в миллион долларов
Знаменитый нападающий команды Манчестер Сити Эрлинг Холанд проявил огромное уважение и любовь к культуре своей родной Норвегии. Об этом сообщает Zamin.uz. Он приобрёл одну из самых дорогих и редких
Мир Вчера, 21:34
Житель города Тарнув в Польше установил уникальный рекорд, сдав теоретический экзамен на получение водительского удостоверения с 139-й попытки. Об этом сообщает Zamin.uz. Об этом агентству «РИА