Microsoft kompaniyasi asoschilaridan biri, dunyo miqyosidagi eng mashhur milliarderlardan bo‘lgan Bill Geyts o‘z hayotidagi eng ulkan va muhim qarorlardan birini e’lon qildi. Unga ko‘ra, kelasi 20 yil ichida Geyts o‘z boyligining deyarli barchasini xayriya maqsadida Gates Foundation orqali dunyo xalqlari manfaati yo‘lida sarflashni rejalashtirmoqda.
“Keyingi 20 yil mobaynida men barcha boyligimni global miqyosda insonlarning hayotini saqlab qolish va ularning farovonligini oshirishga yo‘naltiraman. Bu ishni Gates Foundation orqali amalga oshiraman. 2045 yil 31 dekabr kuni esa bu fond o‘z faoliyatini rasman tugatadi,” — deb yozdi Geyts o‘z bayonotida.
Uning ta’kidlashicha, mazkur tashabbus orqali 200 milliard dollarlik mablag‘ butun insoniyat manfaati uchun ishlatilishi ko‘zda tutilmoqda. Bu xayriya tarixidagi eng yirik shaxsiy yordam loyihalaridan biri sifatida qayd etilmoqda.
Sog‘liqni saqlash va inson hayoti ustuvor yo‘nalishda
Geyts mazkur mablag‘lar asosan profilaktika vositalari, tibbiyotga oid dasturlar va qashshoqlikka qarshi kurashga yo‘naltirilishini ma’lum qilgan. Uning fikricha, yangi tug‘ilgan chaqaloqlar, bolalar va onalarni “oldini olish mumkin bo‘lgan sabablar”dan halok bo‘lishidan asrash zarur. Shuningdek, poliomiyelit, bezgak, qizamiq, sil va OITS kabi og‘ir kasalliklarni dunyo bo‘ylab yo‘q qilish asosiy maqsadlardan biri bo‘ladi.
Trampga bilvosita tanqid va falsafiy xulosa
Reuters agentligining qayd etishicha, Geyts o‘z bayonoti orqali AQSHning sobiq prezidenti Donald Trampni bilvosita tanqid qilgan. Sababi, Tramp ma’muriyati qator xalqaro yordam dasturlarini qisqartirgan yoki to‘xtatgan edi.
Bill Geyts o‘z shaxsiy falsafasini ham bayon etdi:
“Odamlar men vafot etganimdan keyin turli fikrlar bildirishi mumkin. Lekin ular orasida 'U boy holda vafot etdi', degan gap bo‘lishini istamayman,” — dedi u.
Uning bu gaplari puldan ko‘ra qadriyat va insoniylik ustuvor ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.
Fondning kelajagi va moliyaviy ko‘lami
2000 yilda Bill Geyts va uning o‘sha paytdagi turmush o‘rtog‘i Melinda Geyts tomonidan tashkil etilgan Gates Foundation avvalida ularning o‘limidan so‘ng ham uzoq yillar davomida faoliyat yuritishi rejalashtirilgan edi. Ammo Geyts endilikda buni tezlashtirish va xayrli mablag‘larni o‘z umri davomida sarflashga qaror qilganini bildirdi.
Gates Foundation tashkil etilganidan buyon OITS, sil va bezgak kabi kasalliklarga qarshi kurashish, ta’lim va insonparvarlik loyihalari uchun jami 100 milliard dollardan ortiq mablag‘ ajratgan.
Bloomberg ma’lumotlariga ko‘ra, Bill Geytsning ayni paytdagi umumiy boyligi taxminan 108 milliard dollarni tashkil etadi.
Geytsning ushbu qarorini nafaqat moliyaviy, balki insonparvarlik jihatdan ham tarixiy voqelik sifatida baholash mumkin. Uning tashabbusi katta biznes va global mas’uliyat o‘rtasidagi muvozanatni belgilab bermoqda.
Reuters agentligining so‘nggi xabarlariga ko‘ra, Isroil bosh vaziri Binyamin Netanyaxu Eronning yangi oliy rahbari Mojtaba Xomanaiyni o‘ldirish bilan ogohlantirdi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Bu
O‘zbekistonlik ekstrasens Iqbol Soliyev Ozarbayjondan rasmiy tarzda deportatsiya qilindi. Bu haqda Zamin.uz xabar berdi. Mahalliy hokimiyat organlarining so‘nggi ma’muriy qarorlari asosida xorijiy

Билл Гейтс тратит 200 миллиардов долларов на благотворительность
Один из основателей компании Microsoft, один из самых известных миллиардеров в мире Билл Гейтс объявил о одном из самых крупных и важных решений в своей жизни. Согласно его словам, в течение следующих 20 лет Гейтс планирует потратить почти все свое состояние на благотворительные цели через Фонд Гейтса на благо народов мира.
“В течение следующих 20 лет я направлю все свое состояние на сохранение жизни людей и повышение их благосостояния на глобальном уровне. Я буду делать это через Фонд Гейтса. 31 декабря 2045 года этот фонд официально прекратит свою деятельность,” — написал Гейтс в своем заявлении.
Он отметил, что через эту инициативу планируется использовать 200 миллиардов долларов на благо всего человечества. Это отмечается как один из крупнейших проектов личной помощи в истории благотворительности.
Здравоохранение и жизнь человека в приоритете
Гейтс сообщил, что эти средства будут в основном направлены на профилактические меры, медицинские программы и борьбу с бедностью. По его мнению, необходимо защитить новорожденных, детей и матерей от “предотвратимых причин” смерти. Также одной из основных целей станет искоренение тяжелых заболеваний, таких как полиомиелит, малярия, корь, туберкулез и ВИЧ.
Косвенная критика Трампа и философский вывод
По данным агентства Reuters, Гейтс косвенно критиковал бывшего президента США Дональда Трампа через свое заявление. Причина в том, что администрация Трампа сократила или приостановила ряд международных программ помощи.
Билл Гейтс также изложил свою личную философию:
“Люди могут высказывать разные мнения после моей смерти. Но я не хочу, чтобы среди них была фраза 'Он умер богатым',” — сказал он.
Эти слова еще раз подтверждают, что ценности и человечность имеют приоритет над деньгами.
Будущее фонда и финансовые масштабы
Фонд Гейтса, основанный в 2000 году Биллом Гейтсом и его тогдашней супругой Мелиндой Гейтс, изначально планировалось, что он будет действовать в течение многих лет после их смерти. Однако Гейтс теперь заявил, что решил ускорить этот процесс и потратить благотворительные средства на протяжении своей жизни.
С момента создания Фонда Гейтса было выделено более 100 миллиардов долларов на борьбу с такими заболеваниями, как ВИЧ, туберкулез и малярия, а также на образовательные и гуманитарные проекты.
Согласно данным Bloomberg, текущее общее состояние Билла Гейтса составляет примерно 108 миллиардов долларов.
Решение Гейтса можно оценить не только с финансовой, но и с гуманитарной точки зрения как историческое событие. Его инициатива устанавливает баланс между крупным бизнесом и глобальной ответственностью.