Birinchidan, Rossiya prezidenti amalda o‘t ochishni to‘xtatish rejimini 30 kunga uzaytirish g‘oyasidan voz kechdi. Ukraina va uning Yevropadagi ittifoqchilari uzoq muddatli sulhni qattiq kutayotgandi. Putin esa Ukraina oldingi otashkesimlarni buzganini ro‘kach qilib, o‘t ochishni to‘xtatishni istamadi (Ukraina rasmiylari ham Rossiyani otashkesim chog‘ida shu kabi qoidabuzarliklarga yo‘l qo‘yishda ayblagan).
Ikkinchidan, shu paytgacha Ukraina bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarni boshlashga tayyorligini bir necha bor aytgan Putin birinchi marta Kiyevga uchrashuv uchun aniq sana va joyni taklif qildi: 15 may, Istanbul. Rossiya prezidentining so‘zlaridan ma’lum bo‘lishicha, u aslida uch yil oldin to‘xtatilgan muzokaralarni qayta boshlashni taklif qilmoqda.
O‘shanda, 2022 yil bahorida Rossiya va Ukraina delegatsiyalari Belarus va Istanbulda uchrashgan edi. Ushbu muloqot natijasi Istanbul kommyunikesi bo‘lgandi – bu hujjatda Ukraina xavfsizlik kafolatlari evaziga neytral maqomga rozi bo‘lishi mumkinligi, bosib olingan hududlar masalasi esa Putin va Zelenskiy tomonidan shaxsan muhokama qilinishi aytilgandi. Oxir-oqibat bitim barbod bo‘ldi.
Ukraina rasmiylari Vladimir Putin ularni Istanbulga uchrashuvga chaqirishini bilganmi yoki yo‘qmi, bunisi noma’lum. Kremlning bu taklif uchun tanlagan formasi, albatta, Rossiya prezidenti niyatlarining jiddiyligi haqida shubhalarni keltirib chiqaradi.
Har qanday holatda ham Putinning taklifi Kiyevni qiyin ahvolga solib qo‘yadi. Bir tomondan, Ukraina ittifoqchilari ko‘magida bir necha hafta davomida Rossiya bilan haqiqiy muzokaralarni faqat jangovar harakatlar to‘xtatilgandagina boshlash mumkinligini ta’kidlab keldi. Boshqa tomondan, urushni tezroq tugatishni istagan Donald Tramp boshchiligidagi AQSH Kiyevga bosim o‘tkazmoqda.
Agar Kiyev baribir Moskva bilan to‘g‘ridan to‘g‘ri muzokaralarga rozi bo‘lsa, bu ko‘plab noma’lum shaxslar bilan murakkab diplomatik jarayonni boshlaydi. Bosib olingan hududlarni nima qilish kerak? Kiyev qanday xavfsizlik kafolatlariga ega bo‘ladi va ularni kim beradi? Ular Ukrainaning to‘rtta oblasti anneksiya qilinishidan oldin tayyorlanganini hisobga olsak, Istanbul kommyunikesi davridagi hujjatlarga qaytishning imkoni bormi? Rossiya har qanday murosaga tayyormi?
Bularning barchasi juda og‘riqli savollar. Ularga ertami-kechmi javob izlashga to‘g‘ri keladi. Biz hozircha Ukrainaning Kreml chaqirig‘iga qanday javob berishini kutishimiz kerak.

Анализ: Близится ли конец войны Россия-Украина?
Возвращение в Стамбул: предложит ли Владимир Путин возобновление переговоров, что приблизит окончание войны?
Корреспондент русской службы BBC Елизавета Фокс объясняет.
В ночной речи Владимира Путина перед журналистами в Кремле стоит обратить внимание на два важных аспекта.
Во-первых, президент России фактически отказался от идеи продлить режим прекращения огня на 30 дней. Украина и ее европейские союзники ожидали долгосрочного мира. Путин же, ссылаясь на то, что Украина нарушила предыдущие соглашения о прекращении огня, не захотел прекращать огонь (украинские официальные лица также обвиняли Россию в нарушении правил во время режима прекращения огня).
Во-вторых, Путин, который до сих пор несколько раз заявлял о готовности начать прямые переговоры с Украиной, впервые предложил Киеву конкретную дату и место для встречи: 15 мая, Стамбул. Из слов президента России становится ясно, что он на самом деле предлагает возобновить переговоры, которые были приостановлены три года назад.
Тогда, весной 2022 года, делегации России и Украины встречались в Беларуси и Стамбуле. Результатом этих переговоров стал Стамбульский коммюнике, в котором говорилось, что Украина может согласиться на нейтральный статус в обмен на гарантии безопасности, а вопрос оккупированных территорий должен быть обсужден лично Путиным и Зеленским. В конечном итоге соглашение было разрушено.
Неизвестно, знали ли украинские официальные лица, что Владимир Путин приглашает их на встречу в Стамбул или нет. Форма, которую Кремль выбрал для этого предложения, безусловно, вызывает сомнения в серьезности намерений президента России.
В любом случае предложение Путина ставит Киев в сложное положение. С одной стороны, союзники Украины настаивали на том, что реальные переговоры с Россией можно начать только после прекращения боевых действий. С другой стороны, США под руководством Дональда Трампа, которые хотят быстрее закончить войну, оказывают давление на Киев.
Если Киев все же согласится на прямые переговоры с Москвой, это запустит сложный дипломатический процесс с множеством неизвестных. Что делать с оккупированными территориями? Какие гарантии безопасности получит Киев и кто их предоставит? Учитывая, что они были подготовлены до аннексии четырех областей Украины, есть ли возможность вернуться к документам времен Стамбульского коммюнике? Готова ли Россия к каким-либо компромиссам?
Все эти вопросы очень болезненные. На них рано или поздно придется искать ответы. Нам пока остается ждать, как Украина ответит на призыв Кремля.