Havo harorati yana keskin isishi va hafta oxiriga salqinlik qaytishi kutilmoqda
19 may, yakshanba kuni O‘zbekiston hududida quyoshli va quruq ob-havo saqlanib turishi kutilmoqda. Respublika bo‘ylab havo harorati kunduz kunlari +28...+33 daraja atrofida bo‘ladi. Janubiy va cho‘l hududlarda esa termometr sutkaning eng issiq paytlarida +35 darajagacha ko‘tarilishi mumkin.
Harorat bosqichma-bosqich ko‘tariladi
20 maydan boshlab, butun mamlakat bo‘yicha havo harorati izchil oshib boradi. Hafta o‘rtasiga kelib, ayniqsa 21–22 may kunlari, harorat respublika markaziy va janubiy hududlarida +35...+38 darajaga, ayrim cho‘l va tog‘ etaklarida +40...+42 darajagacha yetishi kutilmoqda.
Salqinlik qaytadi, shamol kuchi ortadi
23 maydan boshlab mamlakatga salqin havo oqimi kirib kelishi natijasida harorat yana biroz pasayadi — bu kunlarda kunduzgi harorat +30...+32 daraja atrofida bo‘ladi. Shu bilan birga, 22–23 may kunlari ayrim hududlarda shamolning tezligi 20–22 m/sgacha yetishi va chang-to‘zonlar kuzatilishi ehtimoli bor.
Tog‘li hududlarda momaqaldiroq va qisqa yomg‘ir ehtimoli
22–23 may kunlari mamlakatning tog‘li va tog‘ etaklari hududlarida qisqa muddatli yomg‘ir va momaqaldiroq bo‘lishi mumkin.
Toshkent shahrida ob-havo qanday bo‘ladi?
Poytaxtda 19–23 may kunlari asosan kam bulutli, quruq va ob-havo bo‘lishi kutilmoqda. 19 may kuni Toshkentda kunduzi +28...+30 daraja, keyingi kunlarda esa harorat +35...+38 darajagacha ko‘tarilishi mumkin. 23 mayda havo biroz salqinlashib, +30...+32 daraja atrofida bo‘ladi.
22–23 may kunlari poytaxtda ham shamolning kuchayishi va ayrim mahallalarda chang ko‘tarilishi ehtimoldan xoli emas.
Zamin.uz tahririyati ob-havo o‘zgarishlarini kuzatishda davom etadi va havodan xavfsiz foydalanishingiz uchun eng so‘nggi ma’lumotlarni taqdim etib boradi.