Tukmanov: Legionerlar cheklovi ilgari kuchaytirilishi kerak edi
Aleksandr Tukmanov o‘z vaqtida Rossiya futbol ittifoqi vitse-prezidenti lavozimida ishlagan. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U legionerlar uchun cheklovlarni kuchaytirish ehtimoli haqida o‘z fikrini bildirdi. Avvalroq Rossiya Federatsiyasi sport vaziri Mixail Degtyaryov kelasi mavsumdan boshlab Rossiya Premyer-ligasida xorijlik futbolchilar soni bosqichma-bosqich kamaytirilishini ma’lum qilgan edi.
Tukmanov bu borada quyidagicha fikr bildirdi: Men ham legionerlar uchun cheklovni qisqartirish tarafdoriman. Shaxsan men o‘z futbolchilarimiz ko‘proq o‘ynashini istayman.
Balki bu chorani avvalroq joriy qilish kerak edi. O‘ylaymanki, bu qaror biroz kechikdi.
Eslatib o‘tamiz, hozirda Premyer-liga klublariga 13 nafar legionerni ro‘yxatdan o‘tkazishga ruxsat berilgan. Biroq maydonda bir vaqtda eng ko‘pi bilan sakkiz nafar xorijlik futbolchi ishtirok etishi mumkin.
Bu cheklovlar mahalliy futbolchilarning rivojlanishiga yordam berishi kutilmoqda. Mutaxassislarning fikriga ko‘ra, legionerlar sonining kamayishi yosh futbolchilarga o‘z imkoniyatlarini ko‘rsatish uchun ko‘proq sharoit yaratadi.
Shu orqali mahalliy futbolchilar tajriba orttiradi va mamlakat futbolining umumiy saviyasi oshadi. Shu bois, sohada bu boradagi islohotlar muhim ahamiyat kasb etadi.

Тукманов: Ограничение на легионеров должно было быть усилено ранее
Александр Тукманов в свое время работал вице-президентом Российского футбольного союза. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он высказал свое мнение о возможности ужесточения ограничений для легионеров. Ранее министр спорта Российской Федерации Михаил Дегтярев сообщил, что с следующего сезона количество иностранных футболистов в Российской Премьер-лиге будет постепенно сокращаться.
Тукманов по этому поводу сказал: Я тоже сторонник сокращения ограничений для легионеров. Лично я хочу, чтобы наши футболисты играли больше.
Возможно, эту меру следовало ввести раньше. Думаю, это решение немного запоздало.
Напоминаем, что в настоящее время клубам Премьер-лиги разрешено зарегистрировать 13 легионеров. Однако на поле одновременно может участвовать не более восьми иностранных футболистов.
Ожидается, что эти ограничения помогут развитию местных футболистов. По мнению специалистов, сокращение числа легионеров создаст больше возможностей для молодых футболистов продемонстрировать свои способности.
Таким образом, местные футболисты наберут опыт, и общий уровень футбола в стране повысится. Поэтому реформы в этой области имеют важное значение.