Germaniya jinoyatchi afg‘onlarni deportatsiya qildi
Yevropada migratsiya siyosati va xavfsizlik masalalari yana dolzarb mavzulardan biriga aylandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Germaniya ichki ishlar vaziri Aleksandr Dobrindt ARD telekanaliga bergan intervyusida mamlakatda jinoyat sodir etgan Afg‘oniston fuqarolarini deportatsiya qilish bo‘yicha navbatdagi yirik reys amalga oshirilganini ma’lum qildi. Leypsig aeroportidan Afg‘onistonga yo‘l olgan samolyotda 81 nafar afg‘onistonlik bo‘lgan.
Vazirning so‘zlariga ko‘ra, ushbu shaxslar Germaniyada jinoyat sodir etganliklari sababli sudlangan va ularning mamlakatda qolishi qonuniy emas edi. Majburiy deportatsiya qilishga asos bo‘lgan holatlar aniq va shaffof tarzda ko‘rib chiqilgan.
Deportatsiya jarayonini tayyorlashda Germaniyaning bir qator strategik hamkorlari, jumladan Qatar ham ishtirok etgan. Bu holat Afg‘oniston bilan to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqa o‘rnatish imkoniyati cheklangani sababli xalqaro muloqotni yanada muhim qildi.
Oxirgi yillarda bunday reyslar kamdan-kam amalga oshirilgan. So‘nggi marotaba 2024 yil avgust oyida 28 nafar afg‘onistonlik jinoyatchi vatanga qaytarilgan edi.
Ularning har biri ketishdan oldin 1000 yevro miqdorida kompensatsiya olgani ham qayd etilgan. Mazkur deportatsiya jarayoni Afg‘onistonda hokimiyatni Tolibon harakati egallaganidan keyin amalga oshirilgan ikkinchi holatdir.
Shuningdek, Tolibon vakili Germaniyadan deportatsiya qilingan shaxslarning oilalari javobgarlikka tortilishidan himoya qilish maqsadida yozma kafolat berganini bildirgan. Migratsiya va xavfsizlik masalalari atrofida siyosiy va jamoatchilik muhokamalari tobora kuchaymoqda.
Deportatsiyaning inson huquqlari, xavfsizlik va Germaniya–Afg‘oniston munosabatlariga ta’siri Yevropa jamoatchiligi uchun dolzarb masalalardan biridir. Germaniyaning bu qarorlari xavfsizlik va qonuniylik nuqtai nazaridan jiddiy asoslarga ega, biroq ularning gumanitar va siyosiy oqibatlari ko‘plab muhokamalarga sabab bo‘ladi.

Германия депортировала преступников-афганцев
В Европе миграционная политика и вопросы безопасности снова стали одной из актуальных тем. Об этом сообщает Zamin.uz.
Министр внутренних дел Германии Александр Добриндт в интервью телеканалу ARD сообщил, что в стране был осуществлён очередной крупный рейс по депортации граждан Афганистана, совершивших преступления. На борту самолета, вылетевшего из аэропорта Лейпцига в Афганистан, находились 81 афганец.
По словам министра, эти лица были осуждены за совершение преступлений в Германии, и их пребывание в стране было незаконным. Обстоятельства, послужившие основанием для принудительной депортации, были рассмотрены чётко и прозрачно.
В подготовке процесса депортации участвовали ряд стратегических партнёров Германии, в том числе Катар. Это обстоятельство сделало международное взаимодействие ещё более важным из-за ограниченных возможностей для установления прямого контакта с Афганистаном.
В последние годы такие рейсы проводились крайне редко. В последний раз в августе 2024 года на родину были возвращены 28 афганских преступников.
Также отмечается, что каждый из них получил компенсацию в размере 1000 евро перед отъездом. Данный процесс депортации стал вторым случаем после того, как власть в Афганистане захватило движение Талибан.
Кроме того, представитель Талибана заявил, что для защиты семей депортированных из Германии лиц была предоставлена письменная гарантия. Политические и общественные обсуждения вокруг вопросов миграции и безопасности становятся всё более активными.
Влияние депортации на права человека, безопасность и отношения между Германией и Афганистаном является одной из актуальных тем для европейского общества. Эти решения Германии имеют серьёзные основания с точки зрения безопасности и законности, однако их гуманитарные и политические последствия вызывают множество обсуждений.