6-7 iyul kunlari Braziliyaning Rio-de-Janeyro shahrida BRICS-plyus tashkilotining navbatdagi sammiti bo‘lib o‘tdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu sammit doirasida AQSH prezidenti Donald Tramp BRICSga a’zo davlatlarga qarshi qattiq sanksiyalar va tariflar joriy etilishi mumkinligini bildirgan. Trampning bu siyosati uning izolyatsionist pozitsiyasini yaqqol ko‘rsatadi, ya’ni u AQSHning global mas’uliyatlari va xarajatlarini kamaytirishga intilmoqda.
Shu bilan birga, u BRICSga nisbatan keskin munosabatda bo‘lib, ushbu tashkilotning o‘sishidan va kuchayishidan xavotirda ekanligini bildiradi. BRICS tashkiloti G‘arb davlatlarining iqtisodiy va siyosiy hegemonligiga muqobil sifatida paydo bo‘lmoqda.
G‘arb sivilizatsiyasi so‘nggi besh asr davomida dunyoda yetakchi pozitsiyani egallagan, sanoat inqilobi va texnologik yangiliklar aynan shu mintaqada yuzaga kelgan. Biroq, 20-asrda kolonial imperiyalar parchalanishi boshlanib, yangi kuchlar, xususan Osiyo, Afrika va Lotin Amerikasi davlatlari rivojlanishga kirishdi.
Bugungi kunda BRICSga a’zo davlatlar, xususan Xitoy, Hindiston, Janubiy Afrika va Braziliya iqtisodiy jihatdan katta o‘sish ko‘rsatmoqda va global iqtisodiyotda o‘z o‘rnini mustahkamlamoqda. Ikkinchi jahon urushidan keyin AQSH dunyoning iqtisodiy va harbiy markaziga aylangan.
Shu sababli xalqaro munosabatlar va savdo tizimlari AQSH qoidalari asosida shakllangan. Biroq, BRICS-plyus tashkiloti G‘arbning iqtisodiy va geosiyosiy hegemonligidan chiqib, o‘z mustaqil tizimini yaratishga intilmoqda.
Ularning maqsadi G‘arbni qulatish emas, balki o‘z iqtisodiy va siyosiy mustaqilligini ta’minlashdir. AQSH esa BRICSning rivojlanishiga qarshi sanksiyalar, tariflar va boshqa iqtisodiy bosimlarni qo‘llamoqda.
Bu esa xalqaro savdo tashkilotlari qoidalarini buzishga olib kelmoqda. Shu paytgacha AQSH ko‘p qutbli dunyoni qabul qilish o‘rniga, o‘z hegemonligini saqlab qolish uchun kurashmoqda.
Bu siyosat hozircha davom etmoqda. Dunyoda ko‘p qutblilik shakllanmoqda va bu jarayonni hech kim to‘xtata olmaydi.
Markaziy Osiyo va O‘zbekiston uchun BRICS-plyus kabi tashkilotlar iqtisodiy ko‘p qutblilikni mustahkamlashda muhim ahamiyatga ega. Shu bilan birga, mintaqamiz uchun Rossiya va Xitoy bilan munosabatlarni ehtiyotkorlik bilan boshqarish zarur, chunki ular o‘z siyosiy maqsadlariga ega davlatlardir.
Xulosa qilib aytganda, Markaziy Osiyo davlatlari o‘z siyosiy va iqtisodiy mustaqilligini oshirish uchun hamkorlik va integratsiyaga alohida e’tibor qaratishi lozim. Bu borada kuchli strategiyalar ishlab chiqish va samarali amaliyotga tatbiq etish muhimdir.
BRICS-plyus tashkiloti esa global siyosatda yangi ko‘p qutblilikni rivojlantirishda muhim rol o‘ynaydi.

На саммите БРИКС-плюс обсуждались санкции США
6-7 июля в бразильском городе Рио-де-Жанейро прошел очередной саммит организации BRICS-плюс. Об этом сообщает Zamin.uz.
В рамках этого саммита президент США Дональд Трамп заявил о возможности введения жестких санкций и тарифов против стран-участниц BRICS. Политика Трампа ярко демонстрирует его изоляционистскую позицию, то есть он стремится сократить глобальные обязательства и расходы США.
При этом он выражает резкое отношение к BRICS, заявляя о своей озабоченности ростом и укреплением этой организации. BRICS возникает как альтернатива экономическому и политическому гегемонизму западных стран.
Западная цивилизация на протяжении последних пяти веков занимала ведущие позиции в мире, именно в этом регионе произошла промышленная революция и технологические новшества. Однако в 20 веке начался распад колониальных империй, и новые силы, в частности, страны Азии, Африки и Латинской Америки, начали развиваться.
В настоящее время страны-участницы BRICS, в частности, Китай, Индия, Южноафриканская Республика и Бразилия, демонстрируют значительный экономический рост и укрепляют свои позиции в глобальной экономике. После Второй мировой войны США стали экономическим и военным центром мира.
По этой причине международные отношения и торговые системы формировались на основе правил США. Однако организация BRICS-плюс стремится выйти из экономического и геополитического гегемонизма Запада и создать свою независимую систему.
Их цель не свержение Запада, а обеспечение своей экономической и политической независимости. США же применяют санкции, тарифы и другое экономическое давление против развития BRICS.
Это приводит к нарушению правил международных торговых организаций. До сих пор США вместо принятия многополярного мира продолжают бороться за сохранение своего гегемонизма.
Эта политика продолжается. В мире формируется многополярность, и никто не может остановить этот процесс.
Для Центральной Азии и Узбекистана такие организации, как BRICS-плюс, имеют важное значение для укрепления экономической многополярности. В то же время необходимо осторожно управлять отношениями с Россией и Китаем, так как это государства с собственными политическими целями.
В заключение, государства Центральной Азии должны уделять особое внимание сотрудничеству и интеграции для повышения своей политической и экономической независимости. Важно разработать сильные стратегии и эффективно их реализовать.