Toshkent va Yangi Toshkent uchun yangi shaharsozlik rejasi
Ushbu hujjat orqali Toshkent va Yangi Toshkentning kelajakdagi ko‘rinishi, me’moriy uslubi, yo‘llar hamda infratuzilma qanday bo‘lishi aniq va tizimli asosda belgilanadi. Poytaxt mamlakat taraqqiyotining markazi hisoblanadi.
Yangi Toshkent qurilishi esa Toshkentning uzviy davomi sifatida jadal sur’atda amalga oshirilmoqda. Shu sababli Toshkent shahrining 2045 yilgacha mo‘ljallangan bosh rejasi tasdiqlandi.
Ushbu reja qurilish, muhandislik tarmoqlari, transport tizimi va muhofaza hududlarini qamrab olgan. “Yechimlar atlasi” mazkur rejani davom ettiruvchi amaliy qo‘llanma bo‘lib, beshta kitobdan tashkil topgan.
Unda ko‘chalar muhiti, binolar tashqi ko‘rinishi, jamoat joylari va obodonlashtirish tartiblari bo‘yicha aniq mezonlar va tavsiyalar berilgan. Yangi yondashuvda yo‘l qurilishi faqat “qizil chiziq” ichida emas, balki binodan binogacha bo‘lgan hududni qamrab oladi.
Bu yo‘l bo‘ylarida nazoratsiz va tashlab qo‘yilgan joylar qolmasligini ta’minlaydi hamda hamma narsa uyg‘un va yaxlit holda obodonlashtiriladi. Ushbu yondashuv rivojlangan mamlakatlarning tajribasidan olingan innovatsion yechimdir.
Atlasda milliy urf-odatlar va ekologik mezonlar ham hisobga olingan. Barqaror rivojlanish tamoyillariga asoslangan ushbu hujjat qurilish bilan birga aholi turmush tarzini yaxshilashga ham xizmat qiladi.
Taqdimot chog‘ida davlat rahbari shahar estetikasini oshirish, jamoat joylarini rejalashtirish va turmush madaniyatini rivojlantirish zarurligini ta’kidladi. Yo‘l bo‘yidagi muhit, binolar tashqi ko‘rinishi va jamoat infratuzilmasi odamlar hayotining ajralmas qismi bo‘lishi kerakligi aytildi.
Ko‘zlangan asosiy maqsad shuki, Toshkent nafaqat iqtisodiy markaz, balki insonparvar, qulay va zamonaviy megapolisga aylanishi lozim.

Новый градостроительный план для Ташкента и Нового Ташкента
Представленный государственному руководителю «Атлас решений» не только в области градостроительства, но и в улучшении качества жизни открывает новую ступень. Об этом сообщает Zamin.uz.
С помощью этого документа будет четко и систематически определено, каким будет будущее Ташкента и Нового Ташкента, их архитектурный стиль, дороги и инфраструктура. Столица считается центром развития страны.
Строительство Нового Ташкента осуществляется с быстрыми темпами как органичное продолжение Ташкента. Поэтому был утвержден генеральный план Ташкента, рассчитанный до 2045 года.
Этот план охватывает строительство, инженерные сети, транспортную систему и охраняемые территории. «Атлас решений» является практическим руководством, продолжающим данный план и состоящим из пяти книг.
В нем представлены четкие критерии и рекомендации по городской среде, внешнему виду зданий, общественным местам и правилам благоустройства. В новом подходе строительство дорог охватывает не только «красную линию», но и территорию от здания до здания.
Это обеспечивает отсутствие бесхозных и заброшенных мест вдоль дорог, а также все будет благоустроено гармонично и целостно. Этот подход является инновационным решением, заимствованным из опыта развитых стран.
В атласе также учтены национальные обычаи и экологические критерии. Этот документ, основанный на принципах устойчивого развития, служит не только строительству, но и улучшению жизненного уровня населения.
Во время презентации государственный руководитель подчеркнул необходимость повышения эстетики города, планирования общественных мест и развития культуры жизни. Было сказано, что среда вдоль дорог, внешний вид зданий и общественная инфраструктура должны стать неотъемлемой частью жизни людей.
Основная цель заключается в том, что Ташкент должен стать не только экономическим центром, но и гуманным, удобным и современным мегаполисом.