Mashhur rossiyalik agent Dmitriy Selyuk o‘z intervyusida sobiq «Ximki» bosh murabbiyi Frank Artiga faoliyatini 2024/25 yilgi mavsumda yuqori baholadi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
U Artigani professional, o‘n yil davomida Barselonada ishlagan ishonchli mutaxassis sifatida ta’rifladi. Selyuk ta’kidlashicha, Artiga «Ximki»da maosh yoki bonuslarsiz ishlagan, faqat sport prinsipiga asoslangan holda jamoani Rossiya Premer-ligasida qoldira olgan.
U futbolchilarning o‘zgarishini alohida ta’kidladi, xususan Baqaevning hozirda Rossiya terma jamoasiga chaqirilayotganini keltirdi. Shuningdek, Djikiya bir yil davomida maydonga tushmagan, ammo Artiga uning kabi o‘yinchilarga imkon berib, «Zenit», «Krasnodar» va «Lokomotiv»ga qarshi o‘yinlarda muhim g‘alabalar qo‘lga kiritganini aytdi. Selyuk ko‘plab klublar murabbiylarni tez-tez almashtirayotganini tanqid qilib, bu holat mavsum oxirigacha o‘zgarishsiz qolmasligini taxmin qildi.
U klub rahbarlari yana murabbiy qidirishga majbur bo‘lishi yoki ligada qolish uchun kurash olib borishini aytdi. Bundan avval ma’lum bo‘lishicha, «Ximki» jamoasi 2025/26 yilgi Rossiya chempionatida ishtirok etmaydi. Bu qaror sport va moliyaviy qiyinchiliklar bilan bog‘liq ekani aytilmoqda.
Shunday holatda, Artiganing jamoaga qilgan hissasi va o‘yinchilarning o‘zgarishi alohida e’tirofga loyiqdir.

Selyuk: команды RPL выбирают неопределенных тренеров
Известный российский агент Дмитрий Селюк в своем интервью высоко оценил работу бывшего главного тренера «Химок» Франка Артига в сезоне 2024/25. Об этом сообщает Euro-football.ru.
Он охарактеризовал Артига как профессионала, надежного специалиста, который работал в «Барселоне» на протяжении десяти лет. Селюк отметил, что Артиг работал в «Химках» без зарплаты или бонусов, смог сохранить команду в Российской Премьер-Лиге только на основе спортивного принципа.
Он особо подчеркнул изменения в футболистах, в частности, упомянул, что Бакаев сейчас вызывается в сборную России. Также он отметил, что Джикия не выходил на поле в течение года, но Артиг, предоставив возможность таким игрокам, добился важных побед в матчах против «Зенита», «Краснодара» и «Локомотива». Селюк раскритиковал множество клубов за частую смену тренеров и предположил, что эта ситуация не изменится до конца сезона.
Он сказал, что руководители клубов снова будут вынуждены искать тренера или бороться за сохранение в лиге. Ранее стало известно, что команда «Химки» не будет участвовать в чемпионате России 2025/26. Говорят, это решение связано со спортивными и финансовыми трудностями.