Markaziy Osiyo shaharlarida issiq havo o‘limlarni oshirmoqda
Jahon banki tomonidan yaqinda e’lon qilingan tahliliy hisobotda Markaziy Osiyo va Yevropaning yirik shaharlarida anomal issiq havo sharoitining inson hayoti uchun jiddiy xavf tug‘dirayotgani qayd etildi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Xususan, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O‘zbekiston shaharlarida haroratning g‘ayrioddiy darajada ko‘tarilishi inson salomatligi, mehnat bozori hamda infratuzilmaga qaytarib bo‘lmaydigan zarar yetkazmoqda. Tadqiqot natijalariga ko‘ra, Ashxobod shahrida har yili 100 ming aholiga nisbatan 25-28 kishi issiq havo sababli vafot etmoqda.
Toshkent, Ostona va Bishkekda ham o‘limlar soni har 100 ming kishiga 19-21 nafarga teng. Bu raqamlar kelajakda yanada oshishi mumkinligi ogohlantirilmoqda.
Masalan, 2090 yilga kelib Toshkent va Ostona kabi yirik shaharlarida issiq havo oqibatida har yili 10 mingdan 23 minggacha odam halok bo‘lishi ehtimoli mavjud. 2023 yilda Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasida harorat ko‘tarilishi sababli 87 mingdan ortiq doimiy ish o‘rni yo‘qotildi.
Bu yo‘qotishlarning 22 mingga yaqini O‘zbekistonda, 18 mingga yaqini esa Ozarbayjonda ro‘y berdi. Bu holat issiqlikning nafaqat sog‘liq, balki iqtisodiyotga ham jiddiy zarar yetkazayotganini ko‘rsatadi.
Hisobotda yirik shaharlarda issiq kunlar soni 2050 yilgacha kamida uch barobarga ko‘payishi taxmin qilinmoqda. Ba’zi joylarda issiq kunlar soni yiliga 70 taga yetishi mumkin.
Shu bois, mutaxassislar hozirdanoq quyidagi chora-tadbirlarni amalga oshirishni tavsiya qilmoqda: shaharlarda daraxt va yashil maydonlarni ko‘paytirish, binolarni tabiiy sovutish imkonini beruvchi usullarga moslashtirish, aholiga harorat xavfi haqida oldindan ogohlantirish tizimini yaratish, sog‘liqni saqlash tizimini takomillashtirish, maxsus sovutish markazlarini tashkil etish, qurilishda issiqqa chidamli materiallardan foydalanish hamda infratuzilmani yangilashda iqlim o‘zgarishlarini hisobga olish. Qirg‘izistonda har yili harorat keskinligi sababli taxminan 200 kilometr yo‘l zararlanishi kuzatilmoqda.
Bu nafaqat infratuzilmaga, balki iqtisodiy faollikka ham salbiy ta’sir ko‘rsatadi, chunki yo‘l ta’mirlash ishlari katta xarajatlarni talab qiladi va transport sohasida uzilishlarga olib keladi. 2050 yilga kelib, Ashxobod va yana sakkizta Yevropa va Markaziy Osiyo shahrida issiq havo oqibatida iqtisodiy yo‘qotishlar yalpi ichki mahsulotning 2 foizidan oshib ketishi mumkin.
Bu esa davlat budjeti, investitsiya siyosati va ijtimoiy barqarorlikka salbiy ta’sir ko‘rsatadi. Shu bois, zarur choralar hozirdanoq ko‘rilmasa, issiq havo nafaqat global muammo, balki har bir inson uchun shaxsiy xavfga aylanadi.
Vaqtni boy bermay, mas’uliyatni anglab, samarali harakatlarga kirishish ertangi kunni himoya qilish uchun muhimdir.

В городах Центральной Азии жаркая погода увеличивает количество смертей
В недавно опубликованном аналитическом отчете Всемирного банка отмечается, что аномальные жаркие погодные условия в крупных городах Центральной Азии и Европы представляют серьезную угрозу для человеческой жизни. Об этом сообщает Zamin.uz.
В частности, резкое повышение температуры в городах Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана наносит непоправимый ущерб здоровью людей, рынку труда и инфраструктуре. Согласно результатам исследования, в городе Ашхабад ежегодно от жары умирает 25-28 человек на каждые 100 тысяч населения.
В Ташкенте, Астане и Бишкеке количество смертей составляет 19-21 на каждые 100 тысяч человек. Предупреждается, что эти цифры могут увеличиться в будущем.
Например, к 2090 году в крупных городах, таких как Ташкент и Астана, вероятность ежегодной гибели от жары может составить от 10 до 23 тысяч человек. В 2023 году из-за повышения температуры в Европе и Центральной Азии было потеряно более 87 тысяч постоянных рабочих мест.
Из этих потерь около 22 тысяч произошло в Узбекистане, а около 18 тысяч — в Азербайджане. Эта ситуация показывает, что жара наносит серьезный ущерб не только здоровью, но и экономике.
В отчете предполагается, что количество жарких дней в крупных городах увеличится как минимум в три раза к 2050 году. В некоторых местах количество жарких дней может достигать 70 в год.
Поэтому специалисты уже сейчас рекомендуют реализовать следующие меры: увеличить количество деревьев и зеленых зон в городах, адаптировать здания к методам естественного охлаждения, создать систему предупреждения населения о температурных рисках, улучшить систему здравоохранения, организовать специальные центры охлаждения, использовать термостойкие материалы в строительстве и учитывать изменения климата при обновлении инфраструктуры. В Кыргызстане ежегодно наблюдается повреждение примерно 200 километров дорог из-за резких температур.
Это негативно сказывается не только на инфраструктуре, но и на экономической активности, поскольку ремонт дорог требует больших затрат и приводит к сбоям в транспортной сфере. К 2050 году в Ашхабаде и еще восьми городах Европы и Центральной Азии экономические потери от жары могут превысить 2 процента валового внутреннего продукта.
Это негативно скажется на государственном бюджете, инвестиционной политике и социальной стабильности. Поэтому, если необходимые меры не будут приняты уже сейчас, жара станет не только глобальной проблемой, но и личной угрозой для каждого человека.
Важно не терять время, осознавать ответственность и приступать к эффективным действиям для защиты завтрашнего дня.