Kim Chen In urush yilligini g‘alaba bilan nishonladi
Shimoliy Koreya rahbari Kim Chen In mamlakatda Koreya urushidagi o‘t ochishni to‘xtatish bitimining yilligini nishonlar ekan, imperializm va Amerika Qo‘shma Shtatlariga qarshi kurashda albatta g‘alaba qozonishlarini ta’kidladi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Uning bu bayonoti 1950–1953-yillardagi Koreya urushiga bag‘ishlangan harbiy muzeyga tashrif buyurganida bildirildi. Kim Chen In mamlakat harbiy salohiyatini yanada kuchaytirish, uni kuchli armiyaga ega rivojlangan davlatga aylantirish yo‘lida davom etishini qayd etdi.
Koreya urushi 1953-yil 27-iyulda AQSh va Xitoy vakillari ishtirokida o‘t ochishni to‘xtatish bitimi imzolanib, urush rasmiy yakunlandi. Urush davomida ikki tomon ham bir necha bor hujumlar va orqaga chekinishlar bilan Koreya yarim orolini kesib o‘tgan.
Ushbu bitim asosida Koreya ikki qismga – Shimoliy va Janubiy Koreyaga bo‘lindi. Shimoliy Koreya bu sanani har yili “G‘alaba kuni” sifatida nishonlaydi, Janubiy Koreya esa rasmiy tadbirlar o‘tkazmaydi, biroq AQShdagi memoriallarda urush faxriylari xotiralanadi.
Janubiy Koreya va AQSh o‘rtasidagi ittifoq mustahkamlanmoqda. Vashingtonda o‘tkazilgan xotira tadbirida Janubiy Koreya prezidenti Li Che Myong AQSh bilan strategik hamkorlikni yanada rivojlantirishga va’da berdi.
U siyosat, xavfsizlik, iqtisod va madaniyat sohalaridagi hamkorlikni kengaytirib, qon bilan bog‘langan ittifoqni mustahkamlash orqali Koreya yarim orolida erkinlik va tinchlikni himoya qilishga intilishlarini ta’kidladi. Shu bilan birga, Shimoliy Koreyaning Rossiya bilan hamkorligi kuchaymoqda.
Janubiy Koreya rasmiylariga ko‘ra, Shimoliy Koreya Rossiyaga minglab harbiy xizmatchilarini yuborgan, ular asosan Kursk viloyatida joylashgan. Bundan tashqari, Pyongyang Rossiyaga o‘q-dorilarni yetkazib bergani ma’lum bo‘ldi.
Yaqin kelajakda yana harbiy kuchlar yuborilishi ehtimoli mavjud. Kim Chen In urush faxriylari xotirasiga bag‘ishlangan bir nechta yodgorliklarni ziyorat qildi.
Shuningdek, u Xitoy armiyasi jangchilari sharafiga qurilgan Do‘stlik minorasida bo‘lib, artilleriya qismlari bilan uchrashdi va ushbu tarixiy sanani nishonladi.

Ким Чен Ын отметил годовщину войны с победой
Лидер Северной Кореи Ким Чен Ин, отмечая годовщину подписания соглашения о прекращении огня в Корейской войне, подчеркнул, что они обязательно одержат победу в борьбе против империализма и Соединенных Штатов Америки. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это заявление было сделано во время визита в военный музей, посвященный Корейской войне 1950–1953 годов. Ким Чен Ин отметил, что страна продолжит усиливать свои военные возможности и стремиться стать развитым государством с мощной армией.
Корейская война официально завершилась 27 июля 1953 года подписанием соглашения о прекращении огня с участием представителей США и Китая. В ходе войны обе стороны неоднократно пересекали Корейский полуостров с атаками и отступлениями.
На основании этого соглашения Корея была разделена на две части – Северную и Южную Корею. Северная Корея отмечает эту дату каждый год как "День Победы", в то время как Южная Корея не проводит официальных мероприятий, однако в мемориалах в США вспоминают ветеранов войны.
Союз между Южной Кореей и США укрепляется. На мемориальном мероприятии в Вашингтоне президент Южной Кореи Ли Чжэ Мён пообещал развивать стратегическое сотрудничество с США.
Он подчеркнул, что они стремятся защищать свободу и мир на Корейском полуострове, расширяя сотрудничество в сферах политики, безопасности, экономики и культуры, укрепляя союз, связанный кровью. В то же время усиливается сотрудничество Северной Кореи с Россией.
По словам официальных лиц Южной Кореи, Северная Корея отправила тысячи своих военнослужащих в Россию, которые в основном расположены в Курской области. Кроме того, стало известно, что Пхеньян поставляет оружие в Россию.
В ближайшем будущем существует вероятность отправки дополнительных военных сил. Ким Чен Ин посетил несколько памятников, посвященных памяти ветеранов войны.
Также он побывал на Башне Дружбы, построенной в честь китайских солдат, встретился с артиллерийскими частями и отметил эту историческую дату