G‘azoda insonparvarlik yordami atrofida ziddiyat kuchaymoqda
G‘azoda insonparvarlik yordamini taqsimlash masalasi yana xalqaro jamoatchilik e’tiborida turibdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Amerika va Isroil tomonidan tashkil etilgan gumanitar jamg‘arma markazida ishlagan sobiq AQSH maxsus kuchlari podpolkovnigi Entoni Agilar bergan guvohlik katta shov-shuvga sabab bo‘ldi. U BBC jurnalisti bilan suhbatda amerikalik pudratchilar va Isroil qo‘shinlari G‘azodagi falastinliklarga qarshi o‘q uzganini aytdi.
Agilar so‘zlariga ko‘ra, Isroilning “Merkava” tanki odamlar to‘plangan hududga snaryad otgan, minomyotdan o‘q uzgan, shuningdek, fuqarolarning mashinalariga zarar yetkazilgan. G‘azodagi insonparvarlik yordami markazlari atrofida ko‘plab fuqarolar halok bo‘lgan.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, 21 iyul holatiga ko‘ra, faqat bitta bunday punkt yaqinida kamida 766 nafar fuqaro nobud bo‘lgan. Gumanitar jamg‘arma rahbariyati Entoni Agilar bayonotlarini qat’iyan rad etdi va uni norozilik bildirgan sobiq pudratchi sifatida atadi.
Agilar esa ishdan bo‘shatilishining boshqa sabablari yo‘qligini ta’kidlab, guvohligidan voz kechmadi. Isroil rasmiylari ushbu jamg‘armaning tashkil etilishini BMTni G‘azodagi yordam taqsimotidan chetlatish va Hamasning yordamni talon-toroj qilishining oldini olish bilan izohladi.
Biroq, New York Times va boshqa manbalarning xabar berishicha, Isroil rasmiylarining o‘zi ham Hamasning BMT yordamini muntazam talon-toroj qilayotgani haqida aniq dalillarga ega emas. AQSH agentliklari ham bu borada isbot topa olmagan.
Isroil mudofaa kuchlari gumanitar yordam punktlarida to‘siq va nazorat choralarini kuchaytirayotganini bildirdi. Shuningdek, yordam markazlari atrofida tinch aholi jabrlangani haqidagi xabarlar ham tekshirilmoqda.
Entoni Agilar o‘z fikricha, bu obyektlar havaskorona tashkil etilgan va bunday operatsiyalarni amalga oshirish uchun kerakli tajriba va bilim yetishmaydi. U bu holatlarni urush jinoyatlari deb baholadi va faoliyati davomida tinch aholiga nisbatan shafqatsizlikning bunday darajasini ilgari ko‘rmaganini aytdi.
Xulosa qilib aytganda, G‘azoda insonparvarlik yordami atrofida jiddiy ziddiyatlar va ayblovlar mavjud. Rasmiylar va xalqaro tashkilotlar hozircha aniq dalillarni taqdim eta olmagan.

В Газе усиливается конфликт вокруг гуманитарной помощи
Вопрос распределения гуманитарной помощи в Газе снова находится в центре внимания международного сообщества. Об этом сообщает Zamin.uz.
Свидетельство бывшего подполковника спецназа США Энтони Агилара, работавшего в гуманитарном фонде, созданном Америкой и Израилем, вызвало большой резонанс. В интервью с журналистом BBC он заявил, что американские подрядчики и израильские войска открыли огонь по палестинцам в Газе.
По словам Агилара, израильский танк "Меркава" обстрелял район, где собрались люди, также был открыт огонь из миномета, и гражданским автомобилям был причинен ущерб. Вокруг гуманитарных центров в Газе погибло много гражданских лиц.
Согласно данным Организации Объединенных Наций, по состоянию на 21 июля, только вблизи одного такого пункта погибли как минимум 766 человек. Руководство гуманитарного фонда решительно опровергло заявления Энтони Агилара и назвало его недовольным бывшим подрядчиком.
Агиллар, подчеркивая, что нет других причин его увольнения, не отказался от своих свидетельств. Израильские официальные лица объяснили создание этого фонда тем, что он исключает ООН из распределения помощи в Газе и предотвращает грабежи помощи ХАМАСом.
Однако, как сообщают New York Times и другие источники, сами израильские официальные лица не имеют четких доказательств того, что ХАМАС регулярно грабит помощь ООН. Американские агентства также не смогли найти доказательства в этом отношении.
Израильские силы обороны сообщили, что усиливают барьеры и меры контроля на гуманитарных пунктах. Также проверяются сообщения о том, что мирные жители пострадали вблизи центров помощи.
Энтони Агиллар считает, что эти объекты организованы любительски и не хватает необходимого опыта и знаний для проведения таких операций. Он оценил эти случаи как военные преступления и заявил, что никогда не видел такого уровня жестокости по отношению к мирным жителям в своей практике.
В заключение, в Газе существуют серьезные конфликты и обвинения вокруг гуманитарной помощи. Официальные лица и международные организации пока не могут предоставить четкие доказательства.