Britaniyada mitoxondrial donorlik terapiyasi muvaffaqiyati
Britaniyada mitoxondrial donorlik terapiyasi yordamida uch nafar ota-onaning DNKsiga ega bo‘lgan sakkiz nafar bola dunyoga kelgan. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ularning to‘rttasi qiz, to‘rttasi o‘g‘il, jumladan yakka tuxumli egizaklar ham bor. Ushbu usul mitoxondriyadagi mutatsiyalar sababli yuzaga keladigan og‘ir irsiy kasalliklarning oldini olishga qaratilgan.
Bu terapiya orqali kasallik xavfi yuqori bo‘lgan ayollar sog‘lom ayol-donorning mitoxondriyalaridan foydalanib, farzand ko‘rish imkoniga ega bo‘ladi. Natijada bolaning DNKsining 99,98 foizi ota-onaga tegishli bo‘lib, faqat 0,02 foizi donor DNKsidan tashkil topadi.
Mutaxassislar fikricha, bu usul ona tomonidan o‘tadigan irsiy kasalliklarning oldini olishda muhim yutuq hisoblanadi. Mitoxondrial kasalliklar Britaniyada har 5000 boladan birida uchraydi.
Ushbu terapiya yordamida ko‘plab oilalar sog‘lom farzand ko‘rishi mumkin bo‘ladi. Bu texnologiya tibbiyot sohasida yangi imkoniyatlarni yaratmoqda va kelajakda irsiy kasalliklarning kamayishiga xizmat qiladi.
Shuningdek, bunday usullar sog‘liqni saqlash tizimining rivojlanishiga katta hissa qo‘shadi. Shu bois, mitoxondrial donorlik terapiyasi tibbiyotda muhim o‘rin tutadi va uni yanada keng qo‘llash rejalashtirilmoqda.

Успех митохондриальной донорской терапии в Британии
В Британии с помощью митохондриальной донорской терапии на свет появились восемь детей, имеющих ДНК трех родителей. Об этом сообщает Zamin.uz.
Четверо из них девочки, четверо мальчики, в том числе есть и однояйцевые близнецы. Этот метод направлен на предотвращение тяжелых наследственных заболеваний, возникающих из-за мутаций в митохондриях.
С помощью этой терапии женщины с высоким риском заболеваний могут использовать митохондрии здоровой женщины-донор для зачатия. В результате 99,98% ДНК ребенка будет принадлежать родителям, а только 0,02% будет составлять ДНК донора.
По мнению специалистов, этот метод является важным достижением в предотвращении наследственных заболеваний, передающихся от матери. Митохондриальные заболевания встречаются в Британии у одного из каждых 5000 детей.
С помощью этой терапии многие семьи смогут иметь здоровых детей. Эта технология создает новые возможности в медицине и будет способствовать снижению наследственных заболеваний в будущем.
Кроме того, такие методы вносят значительный вклад в развитие системы здравоохранения. Поэтому митохондриальная донорская терапия занимает важное место в медицине, и планируется ее более широкое применение.