Yevropa mudofaasida mustaqillik davri boshlandi
Yevropa xavfsizligida yangi davr boshlanganligi haqida muhim o‘zgarishlar yuz bermoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Qit’a davlatlari endi faqat Amerika Qo‘shma Shtatlariga tayanmasdan, o‘z mudofaa salohiyatini mustaqil ravishda kuchaytirishga harakat qilmoqda. Germaniya kansleri Fridrix Mers BBC bilan suhbatda bu masalaga alohida e’tibor qaratdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Rossiyadan kelayotgan yangi tahdidlar fonida Yevropa mudofaa va xavfsizlikni ta’minlash uchun katta mablag‘ ajratishga majbur bo‘lmoqda. Kansler Mers ta’kidlashicha, Yevropa aholisi tinchligi, erkinligi va siyosiy barqarorligi Rossiya tomonidan yuzaga kelgan jiddiy xavf ostida qolmoqda.
Uning fikricha, Rossiyaning tahdidlari nafaqat Ukrainaga, balki butun Yevropa tinchligi va siyosiy tartibiga qaratilgan. Shu sababli Germaniya va boshqa yirik Yevropa davlatlari mudofaa xarajatlarini sezilarli darajada oshirmoqda.
Mers Konstitutsiyaga o‘zgartirish kiritish orqali bu jarayonga rasmiy asos yaratdi. Germaniya kansleri armiyaning hozirgi kuchi yetarli emasligini tan olgan holda, mudofaa uchun ko‘proq mablag‘ sarflash zarurligini ta’kidladi.
Shuningdek, u Amerika Qo‘shma Shtatlarining Yevropa mudofaasiga ajratayotgan mablag‘lari kamligini tanqid qildi. Mersning so‘zlariga ko‘ra, AQSH tashqi siyosatida Osiyo mintaqasiga ko‘proq e’tibor qaratayotgani sababli, Yevropa o‘z xavfsizligi uchun mustaqil javobgarlikni oshirishi lozim.
So‘nggi paytlarda Yevropa davlatlari AQSHga qaramlikni kamaytirish va o‘zaro mudofaa hamkorligini kuchaytirish yo‘lida sezilarli qadamlar qo‘ymoqda. Jumladan, Britaniya va Germaniya rahbarlari harbiy hujum holatida bir-birlariga yordam berish to‘g‘risida muhim kelishuvga erishdi.
Bu esa Yevropadagi xavfsizlik tizimini mustahkamlashga xizmat qiladi. Rossiyaning Yevropa davlatlariga ehtimoliy hujumi va NATOga yangi tahdidlar so‘nggi haftalarda keng muhokama qilinmoqda.
NATO bosh kotibi, Germaniya razvedkasi rahbari va Myunxen xalqaro xavfsizlik konferensiyasi rahbari kabi yetakchi mutaxassislar Moskvaning agressiv siyosati xavfli bosqichga o‘tganini ta’kidlamoqda. Ularning fikricha, agar Vladimir Putin Ukrainada to‘liq g‘alaba qozonsa, Yevropa uchun yanada katta xavf paydo bo‘ladi.
Kristof Hoysgenning aytishicha, Putin Sovet Ittifoqining parchalanishini va rossiyaliklarning Rossiyadan tashqarida qolishini XX asrning katta fojiasi deb hisoblaydi. Agar u Ukrainada mag‘lub bo‘lmasa, uning ta’siri Moldovaga yoki Boltiqbo‘yi mamlakatlariga ham yetib borishi mumkin.
Shu bilan birga, Putin G‘arb qurollari bilan Rossiya hududiga zarba berilganda “katta qarorlar” qabul qilinishini ogohlantirdi. Hozirda Yevropa va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasida xavfsizlik sohasida yangi hamkorlik bosqichi boshlanmoqda.

В Европе началась эпоха независимости в обороне
В Европе происходят важные изменения, связанные с началом новой эпохи безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Государства континента теперь стремятся усиливать свои оборонительные возможности независимо, не полагаясь только на Соединенные Штаты Америки. Канцлер Германии Фридрих Мерс в интервью BBC уделил особое внимание этому вопросу.
По его словам, на фоне новых угроз, исходящих от России, Европа вынуждена выделять значительные средства на обеспечение обороны и безопасности. Канцлер Мерс подчеркивает, что мир, свобода и политическая стабильность населения Европы остаются под серьезной угрозой со стороны России.
По его мнению, угрозы России направлены не только против Украины, но и против мира и политического порядка всей Европы. Поэтому Германия и другие крупные европейские государства значительно увеличивают свои оборонные расходы.
Мерс создал официальную основу для этого процесса, внесши изменения в Конституцию. Признавая, что нынешняя мощь армии недостаточна, канцлер подчеркнул необходимость выделения большего финансирования на оборону.
Он также раскритиковал недостаточные средства, которые Соединенные Штаты выделяют на оборону Европы. По словам Мерса, поскольку США уделяют больше внимания региону Азии в своей внешней политике, Европе необходимо увеличить свою независимую ответственность за безопасность.
В последнее время европейские государства делают значительные шаги к снижению зависимости от США и укреплению взаимного оборонного сотрудничества. В частности, лидеры Великобритании и Германии достигли важного соглашения о взаимопомощи в случае военной агрессии.
Это будет способствовать укреплению системы безопасности в Европе. Возможные атаки России на европейские государства и новые угрозы НАТО обсуждаются в последние недели.
Ведущие эксперты, такие как генеральный секретарь НАТО, глава разведки Германии и председатель Мюнхенской конференции по международной безопасности, подчеркивают, что агрессивная политика Москвы перешла в опасную стадию. По их мнению, если Владимир Путин одержит полную победу в Украине, это создаст еще большую угрозу для Европы.
По словам Кристофа Хойсгена, Путин считает распад Советского Союза и оставление россиян за пределами России великой трагедией XX века. Если он не потерпит поражения в Украине, его влияние может распространиться на Молдову или страны Балтии.
В то же время Путин предупредил, что при ударах по территории России западным оружием будут приниматься "большие решения". В настоящее время между Европой и Соединенными Штатами Америки начинается новая стадия сотрудничества в области безопасности.
Необходимость совместной борьбы с угрозами России стала одной из самых важных тем европейской политики. Это требует новых стратегических подходов для обеспечения безопасности континента.