Kelasi mavsumdan boshlab Rossiya Premer-ligasi klublari uchun legionerlar soniga qo‘yiladigan cheklov kuchaytirilishi mumkin. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Hozirda amal qilayotgan tizimga ko‘ra, bir mavsum uchun klub tarkibida eng ko‘pi bilan 13 nafar legioner bo‘lishi va ularning 8 tasi bir vaqtda maydonda harakat qilishi mumkin. Yangi taklif qilinayotgan tartibga ko‘ra esa, bu raqamlar mos ravishda 10 nafar legioner va maydonda bir vaqtning o‘zida 5 nafar legioner bilan cheklanadi.
Bu borada maxachqalalik "Dinamo" klubi prezidenti Gaji Gadjiyev o‘z fikrini bildirdi. Uning ta’kidlashicha, legionerlar sonini qisqartirish borasidagi qaror shoshilinch qabul qilinmoqda.
Mutaxassislar bilan maslahatlashmasdan bunday o‘zgarishlarni joriy etish maqsadga muvofiq emasligini aytdi. Gadjiyev fikriga ko‘ra, bu masala xalqaro musobaqalarga qatnashish imkoniyati yaratilganidan keyin ko‘rib chiqilishi lozim edi.
Hozirgi sharoitda esa, bu qaror siyosiy nuqtayi nazardan ham to‘g‘ri emas. Shuningdek, Gadjiyev yangi cheklov Rossiya chempionatidagi raqobat va qiziqishni susaytirishi mumkinligini ta’kidladi.
Sababi, eng kuchli futbolchilar faqat ikki yoki uch klubda to‘planib qolishi ehtimoli bor. Ma’lumot uchun, Makhachqalalik “Dinamo” jamoasi so‘nggi uch turda to‘rt ochko jamg‘ardi.

Гаджиев выступил против увеличения ограничений для легионеров
С следующего сезона может быть ужесточен лимит на количество легионеров для клубов Российской Премьер-Лиги. Об этом сообщает Euro-football.ru.
В соответствии с действующей системой, в составе клуба может быть не более 13 легионеров за сезон, и одновременно на поле могут находиться 8 из них. Согласно новому предложенному порядку, эти цифры будут ограничены соответственно 10 легионерами и 5 легионерами на поле одновременно.
По этому поводу президент махачкалинского клуба "Динамо" Гаджи Гаджиев высказал свое мнение. Он отметил, что решение о сокращении числа легионеров принимается поспешно.
Гаджиев сказал, что вводить такие изменения без консультаций с экспертами нецелесообразно. По его мнению, этот вопрос следовало бы рассмотреть после создания возможности участия в международных соревнованиях.
В текущих условиях это решение также не является правильным с политической точки зрения. Кроме того, Гаджиев подчеркнул, что новый лимит может снизить конкуренцию и интерес в чемпионате России.
Поскольку есть вероятность, что самые сильные футболисты сосредоточатся только в двух или трех клубах. Для справки, махачкалинское "Динамо" набрало четыре очка в последних трех турах.