Yaqin haftalarda xalqaro xavfsizlik sohasida muhim o‘zgarish yuz berdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Amerika Qo‘shma Shtatlari harbiy-havo kuchlari Buyuk Britaniyaning Leykenxit (Saffolk) aviabazasiga birinchi bor B61-12 termoyadroviy bombalarini joylashtirdi. Bu haqda UK Defence Journal 20 iyul kuni OSINTDefender tahlilchisiga asoslanib xabar berdi.
Ma’lumotlarga ko‘ra, bombalar AQSHning Nyu-Meksiko shtatidagi Kirtlend aviabazasidan C-17A Globemaster samolyoti yordamida olib kelingan. 17 iyul kuni ushbu samolyot Saffolk aviabazasiga qo‘ngan va unda Yevropada joylashtirish uchun mo‘ljallangan birinchi partiya B61-12 bombalari bo‘lgan.
Rasmiy manbalar tomonidan bu ma’lumot hozircha tasdiqlanmadi. AQSH Mudofaa vazirligi yadroviy qurollarning ko‘chirilishi haqida izoh bermadi, Britaniya mudofaa idorasi esa odatda muayyan joylarda yadro qurollarining mavjudligi haqida sharh bermasligini bildirdi.
Tarixiy ma’lumotlarga ko‘ra, sovuq urush davrida Leykenxit aviabazasida Amerika yadroviy bombalari saqlangan, ammo 2008 yilda ular olib ketilgan edi. Agar bombalarning qaytarilgani tasdiqlansa, bu Rossiya bilan munosabatlardagi keskinlik fonida NATOning Yevropadagi siyosatida tub o‘zgarish sifatida ko‘riladi.
B61-12 bombasi AQSH yadro arsenalidagi birinchi boshqariladigan va zamonaviy termoyadroviy qurol hisoblanadi. Ushbu modifikatsiya 1960-yillardan beri ishlab chiqilayotgan B61 bombalar oilasining eng yangi turi hisoblanadi.
2022 yilda Politico nashri AQSHning Yevropada eski yadroviy qurollarni tezda zamonaviylari bilan almashtirayotgani haqida xabar bergan edi. 2023 yilda esa Pentagon “yaxshilangan dushman tahdidlari” sababli B61-12 bombalarini yanada modernizatsiya qilish, ya’ni B61-13 versiyasiga o‘tish rejasini e’lon qildi.
Mutaxassislar bu qadamni global yadroviy kuchlar o‘rtasida yangi tengsizlik davrining boshlanishi deb baholamoqda. Tahlilchilarning fikricha, ushbu voqea Yevropa mintaqasida xavfsizlik muvozanatiga sezilarli ta’sir ko‘rsatadi va Rossiya bilan NATO o‘rtasidagi munosabatlarda yangi bosqichni boshlab beradi.
Yadro qurollarining soni va joylashuvi bo‘yicha har qanday o‘zgarish butun dunyo uchun og‘ir sinovlar va yangi xavotirlar manbai bo‘lib qoladi. Shuning uchun bu jarayonlar diqqat bilan kuzatilmoqda.

США разместили бомбы B61-12 на авиабазе Лейкхерст
В ближайшие недели произошли важные изменения в области международной безопасности. Об этом сообщает Zamin.uz.
Военно-воздушные силы Соединенных Штатов Америки впервые разместили термоядерные бомбы B61-12 на авиабазе Лейкенхит (Саффолк) в Великобритании. Об этом 20 июля сообщил UK Defence Journal, ссылаясь на аналитика OSINTDefender.
Согласно информации, бомбы были доставлены с авиабазы Кертленд в штате Нью-Мексико с помощью самолета C-17A Globemaster. 17 июля этот самолет приземлился на авиабазе Саффолк, на борту которого находилась первая партия бомб B61-12, предназначенных для размещения в Европе.
Официальные источники пока не подтвердили эту информацию. Министерство обороны США не прокомментировало перемещение ядерного оружия, а британское министерство обороны заявило, что обычно не комментирует наличие ядерного оружия в определенных местах.
Согласно историческим данным, в период холодной войны на авиабазе Лейкенхит хранились американские ядерные бомбы, однако в 2008 году они были вывезены. Если возвращение бомб будет подтверждено, это будет рассматриваться как коренное изменение в политике НАТО в Европе на фоне напряженности в отношениях с Россией.
Бомба B61-12 является первой управляемой и современной термоядерной боевой частью в ядерном арсенале США. Эта модификация является самой новой версией семейства бомб B61, которые разрабатываются с 1960-х годов.
В 2022 году издание Politico сообщало о том, что США быстро заменяют старое ядерное оружие в Европе на современные. В 2023 году Пентагон объявил о планах дальнейшей модернизации бомб B61-12, то есть переходе на версию B61-13, из-за "улучшенных угроз со стороны противника".
Эксперты оценивают этот шаг как начало новой эпохи неравенства между глобальными ядерными державами. По мнению аналитиков, это событие окажет значительное влияние на баланс безопасности в европейском регионе и откроет новую стадию в отношениях между Россией и НАТО.
Любые изменения в количестве и размещении ядерного оружия остаются источником серьезных испытаний и новых опасений для всего мира. Поэтому эти процессы внимательно отслеживаются.