Tailand va Kambodja chegarasida yangi to‘qnashuv boshlandi
Tailand va Kambodja o‘rtasidagi chegarada joylashgan Ta Moan Txom ibodatxonasi yaqinida 24 iyul kuni yangi qurolli to‘qnashuvlar boshlandi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Ushbu voqea ikki davlat o‘rtasidagi munosabatlarda yana bir bor keskinlik yuzaga keltirdi. Tailand rasmiylari kambodjalik harbiylar chegara hududida razvedka dronlari uchirganini va keyin reaktiv tizimlardan foydalanib o‘q uzganini ma’lum qildi.
Kambodja esa o‘zini himoya qilish maqsadida javob qaytarganini bildirdi. Shuningdek, Kambodja mudofaa vazirligi Tailand qo‘shinlarini asossiz bosqin uyushtirganlikda aybladi va o‘z harbiy javoblarini asosli ekanini ta’kidladi.
Yil davomida yuzaga kelgan to‘qnashuvlar natijasida Tailand armiyasining F-16 qiruvchi samolyotlari Kambodjadagi maqsadlarga zarba berdi, ikki harbiy obyekt zararlandi. Kambodja esa tailandlik harbiylarga qarshi kuchli qarshilik ko‘rsatganini ma’lum qildi.
Ushbu voqealar natijasida Tailand ta’lim boshqarmasi chegara hududidagi barcha maktablarni vaqtincha yopdi va favqulodda vaziyat rejalarini ishga tushirdi. Kambodja esa Tailandga elektr energiyasi, yoqilg‘i yetkazib berishni va internetga kirishni chekladi.
Bu choralar ikki davlatning ijtimoiy va iqtisodiy hayotiga salbiy ta’sir ko‘rsatishi mumkin. Tailand va Kambodja o‘rtasidagi chegara mojarolari uzoq tarixga ega bo‘lib, asosan 800 kilometrdan ortiq hududdagi noma’lum yerlar va suverenitet masalalari atrofida sodir bo‘ladi.
Masalan, 2011 yilda ikki mamlakat o‘rtasida bir haftaga yaqin artilleriya o‘q otishlari bo‘lgan. Ayniqsa, Zumrad uchburchagi hududi, ya’ni Tailand, Kambodja va Laos chegaralarining tutashgan joyi, ikki tomon o‘rtasida doimiy bahs markazidir.
Bu hudud ustidan suverenitet uchun kurashlar davom etmoqda va vaziyat har doim yuqori xavf ostida qolmoqda. Kelgusida harbiylar o‘rtasidagi nizolar, qo‘lga olishlar va qurbonlar sonining oshishi ikki davlat o‘rtasidagi muammolarni yanada kuchaytirishi mumkin.
Bu esa Tailand va Kambodja uchun nafaqat siyosiy, balki iqtisodiy jihatdan ham katta oqibatlarga olib keladi. Shu sababli tomonlar o‘rtasida tinchlik va barqarorlikni ta’minlash uchun muloqot va diplomatik harakatlarni kuchaytirish zarur.

На границе Таиланда и Камбоджи началось новое столкновение
На границе между Таиландом и Камбоджей, рядом с храмом Та Моан Тхом, 24 июля начались новые вооруженные столкновения. Об этом сообщает Zamin.uz.
Это событие вновь вызвало напряженность в отношениях между двумя странами. Официальные лица Таиланда сообщили, что камбоджийские военные использовали разведывательные дроны в пограничной зоне, а затем открыли огонь с использованием реактивных систем.
Камбоджа, в свою очередь, заявила, что ответила для своей защиты. Также Министерство обороны Камбоджи обвинило тайские войска в необоснованном нападении и подчеркнуло, что их военные действия были оправданы.
В результате столкновений, произошедших в течение года, истребители F-16 тайской армии нанесли удары по целям в Камбодже, два военных объекта были повреждены. Камбоджа сообщила, что оказала сильное сопротивление тайским военным.
В результате этих событий управление образования Таиланда временно закрыло все школы в пограничной зоне и активировало планы по чрезвычайным ситуациям. Камбоджа ограничила поставки электроэнергии, топлива и доступ в интернет для Таиланда.
Эти меры могут негативно сказаться на социальной и экономической жизни двух стран. Пограничные споры между Таиландом и Камбоджей имеют долгую историю и, как правило, происходят вокруг неразмеченных территорий и вопросов суверенитета на площади более 800 километров.
Например, в 2011 году между двумя странаствами произошли артиллерийские обстрелы, продолжавшиеся почти неделю. Особенно спорной является территория Изумрудного треугольника, где пересекаются границы Таиланда, Камбоджи и Лаоса, и которая является постоянным центром споров между двумя сторонами.
Борьба за суверенитет над этой территорией продолжается, и ситуация всегда остается под высоким риском. В будущем конфликты между военными, аресты и увеличение числа жертв могут усугубить проблемы между двумя странами.
Это приведет к серьезным последствиям для Таиланда и Камбоджи как в политическом, так и в экономическом плане. Поэтому необходимо усилить диалог и дипломатические усилия для обеспечения мира и стабильности между сторонами.