Starmer Falastin davlatini tinchlik sharti bilan tan oladi
Buyuk Britaniya Bosh vaziri Keir Starmer Falastin davlatini rasmiy tan olishni qo‘llab-quvvatlashini bildirdi. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Biroq u buni faqat Isroil bilan imzolanishi lozim bo‘lgan keng qamrovli tinchlik bitimi doirasida amalga oshirish mumkinligini ta’kidladi. Ushbu bayonot ayniqsa, Falastinni hozircha tan olishni talab qilayotgan Leyboristlar partiyasi ichida norozilik uyg‘otdi.
So‘nggi haftalarda Fransiya Prezidenti Emmanuel Makron Falastin davlatini sentabr oyida rasmiy tan olishini e’lon qildi. Bu qaror Isroil va Amerika Qo‘shma Shtatlari tomonidan qattiq tanqid qilindi.
Avvalroq Ispaniya, Norvegiya va Irlandiya ham shunday qaror qabul qilgan edi. Shu sharoitda Leyboristlar partiyasining ko‘plab a’zolari Buyuk Britaniya ham shunga o‘xshash qadam tashlashi kerakligini ta’kidlashmoqda.
220 dan ortiq parlament a’zolari, asosan Leyboristlar, Starmerga murojaat qilib, Falastin davlatini tan olishni talab qildi. Bosh vazir Starmer Fransiya va Germaniya yetakchilari bilan G‘azo urushini to‘xtatish yo‘llarini muhokama qilarkan, murosaga erishish yo‘lida amaliy va real choralarni afzal ko‘rishini bildirdi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, Falastin davlatini tan olish muhim bosqich bo‘lib, ikki xalq – Falastin va Isroil – xavfsiz va barqaror kelajakka ega bo‘lishi zarur. Biroq Starmer bu tan olish faqat ikki davlatli yechim asosida, diplomatik tinchlik kelishuvi doirasida amalga oshirilishi lozimligini qayd etdi.
Ichki siyosiy bosim kuchayib borayotgan bir paytda London meri Sodiq Xon va Tashqi ishlar bo‘yicha parlament qo‘mitasi a’zolari ham hukumatni Falastin davlatini tan olishga chaqirmoqda. Hukumatdagi vazir Shabana Mahmud bunday qadam bir necha foydali natijalarga olib kelishi va Isroilga aniq siyosiy signal bo‘lishini ta’kidladi.
Starmerning pozitsiyasini murakkablashtirayotgan asosiy omillardan biri Amerika Qo‘shma Shtatlari bilan munosabatlardir. Ayniqsa, yaqinda Shotlandiyaga tashrif buyurgan AQSh Prezidenti Donald Tramp bilan iliq aloqalar saqlanmoqda.
Buyuk Britaniya tarixan tashqi siyosatda AQSh bilan yaqin hamkorlikda bo‘lgan. Shuning uchun ham Britaniya hukumati Falastin masalasida ehtiyotkorlik bilan harakat qilmoqda.

Стармер признает государство Палестина при условии мира
Премьер-министр Великобритании Кеир Стармер заявил о поддержке официального признания государства Палестина. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако он подчеркнул, что это возможно только в рамках всеобъемлющего мирного соглашения, которое должно быть подписано с Израилем. Это заявление вызвало недовольство внутри Лейбористской партии, которая на данный момент требует признания Палестины.
В последние недели президент Франции Эммануэль Макрон объявил о намерении официально признать государство Палестина в сентябре. Это решение было жестко раскритиковано Израилем и Соединенными Штатами Америки.
Ранее такие же решения приняли Испания, Норвегия и Ирландия. В этой ситуации многие члены Лейбористской партии подчеркивают, что Великобритания также должна предпринять аналогичные шаги.
Более 220 членов парламента, в основном лейбористы, обратились к Стармеру с требованием признать государство Палестина. Премьер-министр Стармер, обсуждая с лидерами Франции и Германии пути прекращения войны в Газе, заявил, что предпочитает практические и реальные меры для достижения компромисса.
По его словам, признание государства Палестина является важным этапом, и двум народам – палестинцам и израильтянам – необходимо иметь безопасное и стабильное будущее. Однако Стармер отметил, что это признание должно осуществляться только на основе решения о двух государствах в рамках дипломатического мирного соглашения.
В условиях нарастающего внутреннего политического давления мэр Лондона Садик Хан и члены парламентского комитета по иностранным делам также призывают правительство признать государство Палестина. Министр в правительстве Шабана Махмуд подчеркнула, что такой шаг может привести к нескольким полезным результатам и стать четким политическим сигналом для Израиля.
Одним из основных факторов, усложняющих позицию Стармера, являются отношения с Соединенными Штатами Америки. Особенно сохраняются теплые отношения с президентом США Дональдом Трампом, который недавно посетил Шотландию.
Великобритания исторически была близким партнером США в внешней политике. Поэтому британское правительство действует осторожно в вопросе Палестины.