G‘azoda gumanitar yordam karvonlari kirishi boshlandi
G‘azo sektorida yashovchi ikki milliondan ortiq aholi gumanitar tanaffus e’lon qilinishi va yordam karvonlarining kirishiga ruxsat berilishi haqidagi xabarlarga ehtiyotkorlik bilan ijobiy munosabat bildirmoqda. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Biroq ko‘plab fuqarolar bu chora vaqtinchalik bo‘lib, asosiy muammolarni hal etishga xizmat qilmasligidan xavotirda. Isroil armiyasi yakshanba kuni G‘azoga oziq-ovqat va dori-darmon yetkazib beruvchi karvonlar o‘tishi uchun gumanitar yo‘laklar ochilishini ma’lum qildi.
Bu qaror ochlik xavfi oshgani va xalqaro bosim kuchaygani sababli qabul qilindi. So‘nggi oylar ichida G‘azoda kundalik hayot deyarli to‘xtab qoldi.
Bombardimonlar, chegara yopilishi va yetkazib berish yo‘llarining uzilishi natijasida aholi oziq-ovqat, toza ichimlik suvi va dori-darmon kabi zaruriy ehtiyojlardan jiddiy qiyinchiliklarga duch kelmoqda. Isroil rasmiylari G‘azoga un, shakar va konservalangan mahsulotlardan iborat yetti paket yordamni samolyot orqali yetkazganini bildirmoqda.
Oltita farzand onasi Nivin Solih: “Bu faqat oziq-ovqat miqdori haqida emas, balki uning sifati haqida ham gap. To‘rt oydan beri yangi meva yoki sabzavot iste’mol qilmadik.
Tovuq, go‘sht, tuxum yo‘q. Faqat muddati o‘tgan konservalar va un bor”, dedi.
G‘azodagi sog‘liqni saqlash mutaxassislariga ko‘ra, ayniqsa bolalar va maxsus parhezga muhtoj shaxslar orasida oziq-ovqat yetishmovchiligi kuchaymoqda. G‘azo-Misr chegarasidagi Rafah o‘tish nuqtasida yordam yuklangan yuk mashinalari navbatda turibdi.
BMT va boshqa insonparvarlik tashkilotlari yordam yetkazilishiga hech qanday to‘siq bo‘lmasligini, yordamlar erkin kirishi lozimligini ta’kidlamoqda. Shimoliy G‘azodagi do‘kondor Ahmad Taha: “Bu doimiy yechim emas, bu saraton kasalligiga qarshi faqat og‘riq qoldiruvchi berishdek holat — muammo esa o‘z joyida qolmoqda”, dedi.
G‘azo aholisi yordam uchun minnatdor bo‘lsa-da, barqaror va tinchlikka olib boruvchi siyosiy yechimni intiqlik bilan kutmoqda.

В Газе началось поступление гуманитарных конвоев
Более двух миллионов жителей сектора Газа осторожно положительно реагируют на сообщения о том, что объявлен гуманитарный перерыв и разрешено вход гуманитарных конвоев. Об этом сообщает Zamin.uz.
Однако многие граждане обеспокоены тем, что эта мера временная и не решит основные проблемы. Армия Израиля в воскресенье объявила о том, что будут открыты гуманитарные коридоры для прохода конвоев с продуктами питания и медикаментами в Газу.
Это решение было принято в связи с увеличением угрозы голода и усилением международного давления. В последние месяцы повседневная жизнь в Газе практически остановилась.
В результате бомбардировок, закрытия границ и разрыва путей поставок население сталкивается с серьезными трудностями в удовлетворении своих основных потребностей, таких как продукты питания, чистая питьевая вода и медикаменты. Официальные лица Израиля сообщают, что в Газу было доставлено семь пакетов помощи, состоящих из муки, сахара и консервированных продуктов, с помощью самолета.
Мать шестерых детей Нивин Салих сказала: “Дело не только в количестве продуктов, но и в их качестве. Мы не ели свежие фрукты или овощи уже четыре месяца.
Курицы, мясо, яйца отсутствуют. Есть только просроченные консервы и мука”, - добавила она.
По словам специалистов в области здравоохранения Газы, нехватка продовольствия усиливается, особенно среди детей и людей, нуждающихся в специальной диете. На переходном пункте Рафа на границе Газа и Египта стоят грузовики с гуманитарной помощью в очереди.
ООН и другие гуманитарные организации подчеркивают, что не должно быть никаких препятствий для доставки помощи, и она должна поступать свободно. Торговец из северной Газы Ахмад Таха сказал: “Это не постоянное решение, это как давать только обезболивающее при раке — проблема остается на месте”, - отметил он.
Хотя жители Газы благодарны за помощь, они с нетерпением ждут политического решения, которое приведет к стабильности и миру.