Gonkongda hech narsa qilmaslik bo‘yicha chempion bo‘ldim
Men o‘zimni “hech narsa qilmaslik” bo‘yicha jahon chempioni deb atashim mumkin. Bu haqida Zamin.uz xabar berdi.
Bu g‘ayrioddiy tuyulishi mumkin, ammo haqiqat shunday. Katta bo‘lganimdan beri doimo “yetarlicha harakat qilyapmanmi?” degan savol meni bezovta qilib kelgan.
Gonkong kabi raqobat kuchli bo‘lgan shaharda ulg‘ayganim sababli, yaxshi natijalar ko‘rsatish va har doim eng zo‘ri bo‘lish istagi doimiy bo‘lgan. Biroq bu harakatlar bilan birga ko‘p ruhiy bosimni ham boshdan kechirdim.
2012 yildan boshlab men ongli hozirlik, ya’ni mindfulness amaliyotini o‘rganishni boshladim. Ushbu usul menga tuyg‘ularimni boshqarish va fikrlarimni to‘g‘ri shakllantirishda katta yordam berdi.
Hozirda ta’lim psixologiyasi sohasida faoliyat yuritaman va ko‘plab odamlarning ruhiy salomatlik muammolariga guvoh bo‘laman. Shu sababli maktablarda mindfulnessni joriy etish zarur deb hisoblayman.
Shu bois men “Space-Out” musobaqasiga qiziqdim. Ushbu musobaqa 2014 yilda Seulda koreyalik rassom Woopsyang tomonidan tashkil etilgan.
Unda 90 daqiqa davomida hech qanday harakat qilmaslik, hech narsa qilmaslik talab etiladi. Men 2024 yil oktyabrda Gonkongdagi musobaqada qatnashdim.
Ishtirokchilar yoga matlarida o‘tirib, hakamlar har 15 daqiqada yurak urish chastotasini o‘lchab bordi. Telefon ishlatish, gapirish va uxlash qat’iyan taqiqlangan edi.
Men nafas olishim, shamolning badanimga yetgan his-tuyg‘ulari va atrofdagi o‘zgarishlarni ongli ravishda kuzatib, ongli hozirlik bilan ishtirok etdim. Tomoshabinlar ishtirokchilarning yuz ifodalari va motivatsiyasiga qarab baho berishdi va men g‘olib bo‘ldim.
Menga topshirilgan sovrin Rodinning “O‘ylovchi” haykalchasiga asoslangan. Bu sovrin har kuni menga eslatadi — hech bo‘lmasa bir necha daqiqa bo‘lsa ham, hech narsa qilmasdan o‘tirishga haqqim bor.

Я стал чемпионом по ничегонеделанию в Гонконге
Это может показаться необычным, но это правда. С тех пор как я стал взрослым, меня всегда беспокоил вопрос: 'Достаточно ли я стараюсь?'
Поскольку я вырос в городе, где конкуренция велика, как в Гонконге, желание показывать хорошие результаты и всегда быть лучшим было постоянным. Однако вместе с этими усилиями я также испытывал много психологического давления.
С 2012 года я начал изучать практику осознанности, то есть mindfulness. Этот метод значительно помог мне управлять своими эмоциями и правильно формировать свои мысли.
В настоящее время я работаю в области образовательной психологии и становлюсь свидетелем психических проблем многих людей. Поэтому я считаю необходимым внедрять mindfulness в школах.
По этой причине я заинтересовался соревнованием 'Space-Out'. Это соревнование было организовано корейским художником Woopsyang в 2014 году в Сеуле.
В нем требуется не делать никаких движений в течение 90 минут, ничего не делать. Я участвовал в соревновании в Гонконге в октябре 2024 года.
Участники сидели на йога-матах, и судьи измеряли частоту сердечных сокращений каждые 15 минут. Использование телефонов, разговоры и сон были строго запрещены.
Я участвовал, осознанно наблюдая за своим дыханием, ощущениями ветра на своем теле и изменениями вокруг. Зрители оценивали выражения лиц участников и их мотивацию, и я стал победителем.
Мне вручили приз, основанный на скульптуре Роддинга 'Мыслитель'. Этот приз напоминает мне каждый день — что у меня есть право хотя бы на несколько минут просто сидеть и ничего не делать.