Bolalar orasida o'tkir ichak infektsiyalari ko'paymoqda
Joriy yil boshidan buyon O‘zbekistonda 23 mingdan ortiq o'tkir ichak infektsiyalari qayd etildi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu kasalliklarda asosan kichik yoshdagi bolalar ko‘proq zarar ko‘rmoqda. Yozgi mavsum odatda bunday kasalliklarning ko‘payishi bilan bog‘liq bo‘lib, bu issiq ob-havo, sanitariya qoidalariga rioya qilmaslik va oziq-ovqat mahsulotlarini noto‘g‘ri saqlash bilan izohlanadi.
Sog‘liqni saqlash vazirligining Sanitariya-epidemiologiya osoyishtaligi va jamoat salomatligi qo‘mitasi ma’lumotlariga ko‘ra, yilning dastlabki olti oyida mamlakat bo‘yicha 23 558 ta o'tkir ichak infektsiyasi holatlari ro‘yxatga olingan. Qo‘mita matbuot xizmati rahbari Maftuna Saidova AOKAda o‘tkazilgan brifingda bu haqda ma’lumot berdi.
Eng ko‘p kasallanish holatlari Toshkent shahrida, Qashqadaryo, Sirdaryo viloyatlari hamda Qoraqalpog‘istonda aniqlangan. Ayniqsa, bolalar o‘rtasida kasallanish darajasi yuqori bo‘lib, quyidagi yosh guruhlarida holatlar ko‘p uchraydi: bir yoshgacha bo‘lgan bolalarda 5000 dan ortiq, 1 dan 3 yoshgacha 7678, 4 dan 6 yoshgacha 3184, 7 dan 14 yoshgacha 1998, 15 dan 19 yoshgacha 756, 20 yosh va undan katta yoshdagilarda esa 4938 ta holat qayd etilgan.
Mutaxassislar o'tkir ichak infektsiyalarining tarqalishiga sabab bo‘luvchi asosiy omillarni aniqlashdi. Ular orasida buzilgan yoki noto‘g‘ri saqlangan oziq-ovqatlarni iste’mol qilish, yuvilmagan va nam mevalarni iste’mol qilish, ifloslangan ochiq suv havzalarida cho‘milish, kasallangan shaxslar bilan aloqada bo‘lish, shuningdek, sifatli bo‘lmagan ko‘cha ovqatlari, sovutgich ichimliklari, ayran va sharbatlarni iste’mol qilish muhim o‘rin tutadi.
Qo‘mita vakillari yoz oylarida o'tkir ichak infektsiyalarining, ayniqsa bolalar orasida ko‘p uchrashi haqida ta’kidlashdi. Ushbu kasalliklar turli mikroorganizmlar, jumladan, qorin tif, paratif, salmonellyoz, dizenteriya, virusli gepatit A, xolera va boshqa yuqumli kasalliklar sabab bo‘ladi.
Odatda bunday kasalliklarni bakteriyalar va viruslar keltirib chiqaradi. Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining ma’lumotlariga ko‘ra, har yili dunyo bo‘ylab bir milliarddan ortiq diareya holatlari qayd etiladi, ulardan 5 dan 10 milliongacha bo‘lganlari o‘lim bilan yakunlanadi.
Shu sababli sanitariya qoidalariga qat’iy rioya qilish va sog‘lom turmush tarzini saqlash juda muhimdir.

У детей наблюдается рост острых кишечных инфекций
С начала текущего года в Узбекистане зарегистрировано более 23 тысяч острых кишечных инфекций. Об этом сообщает Upl.uz.
В основном от этих заболеваний страдают дети младшего возраста. Летний сезон обычно связан с увеличением таких заболеваний, что объясняется жаркой погодой, несоблюдением санитарных норм и неправильным хранением продуктов питания.
Согласно данным Комитета санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Министерства здравоохранения, за первые шесть месяцев года по стране зарегистрировано 23 558 случаев острых кишечных инфекций. Об этом на брифинге в АОКАДе сообщила руководитель пресс-службы комитета Мафтуна Саидова.
Наибольшее количество случаев заболевания было выявлено в Ташкенте, а также в областях Кашкадарья, Сирдарья и Каракалпакстан. Особенно высокий уровень заболеваемости среди детей, при этом наибольшее количество случаев наблюдается в следующих возрастных группах: у детей до одного года — более 5000, от 1 до 3 лет — 7678, от 4 до 6 лет — 3184, от 7 до 14 лет — 1998, от 15 до 19 лет — 756, а у лиц старше 20 лет — 4938 случаев.
Специалисты определили основные факторы, способствующие распространению острых кишечных инфекций. К ним относятся потребление испорченных или неправильно хранящихся продуктов питания, употребление немытых и сырых фруктов, купание в загрязненных открытых водоемах, контакт с больными людьми, а также потребление некачественной уличной еды, напитков из холодильника, айрана и соков.
Представители комитета отметили, что в летние месяцы острые кишечные инфекции, особенно среди детей, встречаются чаще. Эти заболевания вызываются различными микроорганизмами, включая брюшной тиф, паратиф, сальмонеллез, дизентерию, вирусный гепатит А, холеру и другие инфекционные болезни.
Как правило, такие заболевания вызывают бактерии и вирусы. По данным Всемирной организации здравоохранения, ежегодно в мире регистрируется более миллиарда случаев диареи, из которых от 5 до 10 миллионов заканчиваются летальным исходом.