Klublar chempionati AQShdagi muammolarni ko‘rsatdi
Joriy Klublar bo‘yicha jahon chempionati kelasi yilgi jahon chempionatida yuzaga kelishi mumkin bo‘lgan muammolarni ko‘rsatdi. Bu haqida Euro-football.ru xabar berdi.
Turnirlarni tashkil etishda ko‘plab savollar paydo bo‘ldi. Keling, ularni batafsil tahlil qilaylik.
Birinchidan, tomoshabinlar sonidagi muammolar yaqqol ko‘zga tashlandi. AQSh futboli mamlakati sifatida eng ommabop sport turi emas.
Bu yerda futbol basketbol, beysbol, amerika futboli va xokkeyga nisbatan past darajada mashhur. Vaqt o‘tishi bilan klublar o‘rtasidagi chempionat o‘yinlari uchun chiptalar narxi pasayib bordi.
Guruh bosqichi o‘yinlari uchun dastlabki narxlar 100 dan 200 dollargacha bo‘lgan bo‘lsa-da, talab pastligi sabab, o‘yin boshlanishidan bir necha hafta oldin ayrim chiptalar 20-24 dollarga sotildi. Masalan, “Inter Mayami” va “Al-Ahli” o‘rtasidagi o‘yin 65 minglik stadionda atigi 20 ming tomoshabinni jamladi.
Bu holat, ayniqsa, Messi kabi yulduzlarni ko‘rishga qiziqish pastligini ko‘rsatadi. Ikkinchidan, infratuzilma masalalari ham o‘z o‘rnida muhimdir.
Misol uchun, “PSJ” va “Atletiko” o‘rtasidagi o‘yin 1922 yilda qurilgan “Rouz Boul” stadionida o‘tkazildi. Stadionning eski bo‘lishi, eskirgan tablosi va o‘rindiqlari, shuningdek maydon sifati haqida savollar paydo bo‘ldi.
Bundan tashqari, faqat Atlanta stadionida qoplaydigan tom bor, boshqa joylarda bunday qulayliklar yetishmaydi. Uchinchidan, ob-havo sharoitlari ham jiddiy muammolarni keltirib chiqardi.
Harorat +40 darajaga yetganida o‘yin o‘tkazish qiyinligi aniqlandi. “PSJ” va “Atletiko” o‘yini vaqtida o‘yinchilar ayniqsa qiyinchiliklarga duch keldi, bu esa ularning faoliyatiga salbiy ta’sir ko‘rsatdi.
Bundan tashqari, guruh bosqichi o‘yinlari davomida bir necha marta kuchli yomg‘ir, bo‘ron va hatto tornado tahdidlari sabab o‘yinlar to‘xtatildi. AQSh qonunchiligiga ko‘ra, maydon yaqinida chaqmoq urishi kuzatilsa, o‘yin darhol to‘xtatiladi va tomoshabinlar ham stadiondan chiqishi shart.
Bu holat o‘yinlarning davomiyligini sezilarli darajada kamaytirdi. Umuman olganda, ushbu muammolarni bir yil ichida hal qilish qiyin bo‘lishi aniq.
Shuning uchun kelajakdagi jahon chempionatlarini o‘tkazishda tashkilotchilar bu masalalarga jiddiy e’tibor qaratishlari zarur. Shunda nafaqat tomoshabinlar soni oshadi, balki o‘yinlarni o‘tkazish sifati ham yaxshilanadi.

Клубный чемпионат показал проблемы в США
Текущий клубный чемпионат мира показал проблемы, которые могут возникнуть на чемпионате мира следующего года. Об этом сообщает Euro-football.ru.
При организации турниров возникло множество вопросов. Давайте подробно их проанализируем.
Во-первых, проблемы с количеством зрителей стали очевидными. Футбол в США не является самым популярным видом спорта.
Здесь футбол менее популярен по сравнению с баскетболом, бейсболом, американским футболом и хоккеем. Со временем цены на билеты на матчи чемпионата между клубами начали снижаться.
Хотя первоначальные цены на матчи группового этапа составляли от 100 до 200 долларов, из-за низкого спроса некоторые билеты были проданы за 20-24 доллара за несколько недель до начала игры. Например, матч между "Интер Майами" и "Аль-Ахли" собрал всего 20 тысяч зрителей на стадионе на 65 тысяч мест.
Эта ситуация особенно показывает низкий интерес к просмотру звезд, таких как Месси. Во-вторых, вопросы инфраструктуры также имеют важное значение.
Например, матч между "ПСЖ" и "Атлетико" прошел на стадионе "Роуз Боул", построенном в 1922 году. Старость стадиона, устаревшие табло и сиденья, а также качество поля вызвали вопросы.
Кроме того, только на стадионе в Атланте есть крыша, в других местах такие удобства отсутствуют. В-третьих, погодные условия также вызвали серьезные проблемы.
Когда температура достигла +40 градусов, стало очевидно, что проводить игру сложно. Во время матча "ПСЖ" и "Атлетико" игроки столкнулись с особенно большими трудностями, что негативно сказалось на их выступлении.
Кроме того, во время матчей группового этапа несколько раз игры были приостановлены из-за сильного дождя, шторма и даже угрозы торнадо. Согласно законодательству США, если вблизи поля наблюдается молния, игра немедленно останавливается, и зрители также должны покинуть стадион.
Эта ситуация значительно сократила продолжительность игр. В целом, решить эти проблемы за год будет сложно.
Поэтому организаторы будущих чемпионатов мира должны серьезно обратить внимание на эти вопросы. Это не только увеличит количество зрителей, но и улучшит качество проведения игр.