2023 yil 2 sentyabrdan boshlab "Uzbekneftegaz" aksiyadorlik jamiyati birja savdolarida AI-80 markali benzin sotilishini to‘liq to‘xtatdi. Bu haqida Upl.uz xabar berdi.
Ushbu qaror kompaniyaning yangi strategiyasining bir qismi bo‘lib, ichki bozorda sifatli yoqilg‘i ta’minotini oshirishga qaratilgan. Endilikda AI-80 o‘rniga yuqori oktanli AI-92 benzinining savdo hajmi sezilarli darajada ko‘paytirildi.
Oldin birjada taxminan 1000 tonna AI-92 benzin sotilgan bo‘lsa, hozir bu ko‘rsatkich 1720 tonnaga yetkazildi. Kompaniya ichki bozordagi talab oshishi bilan bog‘liq holda, zarurat tug‘ilganda benzin hajmini yanada oshirish imkoniyatlari mavjudligini bildirdi.

С 2 сентября 2023 года акционерное общество "Uzbekneftegaz" полностью прекратило продажу бензина марки AI-80 на биржевых торгах. Об этом сообщил Upl.uz.
Это решение является частью новой стратегии компании, направленной на повышение качества топлива на внутреннем рынке. Теперь вместо AI-80 значительно увеличены объемы продаж высокооктанового бензина AI-92.
Ранее на бирже продавалось около 1000 тонн бензина AI-92, сейчас этот показатель доведен до 1720 тонн. Компания сообщила, что в связи с ростом спроса на внутреннем рынке при необходимости есть возможность дальнейшего увеличения объёмов бензина.
Кроме того, "Uzbekneftegaz" подчеркнул выполнение всех договоров с клиентами, которые приобрели бензин AI-80 в августе. Оставшееся топливо будет поставлено покупателям в сентябре на основании предыдущих соглашений.